Odkrycie masywnych wczesnych galaktyk przeczy zrozumieniu wszechświata

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Sześć masywnych galaktyk odkrytych we wczesnym wszechświecie aktualizuje wiedzę naukowców na temat pochodzenia galaktyk we wszechświecie. Te obiekty są znacznie masywniejsze, niż ktokolwiek się spodziewał. Oczekiwano, że w tej chwili znajdziemy tylko małe, młode galaktyki, ale odkryto, że galaktyki są tak dojrzałe jak nasza w okresie, który wcześniej uważano za początek wszechświata.

 

 

Korzystając z pierwszego zestawu danych z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba - JWST, międzynarodowy zespół naukowców odkrył obiekty tak dojrzałe jak Droga Mleczna, gdy Wszechświat miał zaledwie 3% swojego obecnego wieku, około 500 do 700 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Teleskop JWST jest wyposażony w instrumenty na podczerwień zdolne do wykrywania światła emitowanego przez najstarsze gwiazdy i galaktyki. Zasadniczo teleskop pozwala naukowcom zobaczyć około 13,5 miliarda lat w czasie, blisko początku wszechświata, jaki znamy.

 

Chociaż dane wskazują, że są to galaktyki, istnieje realna możliwość, że niektóre z tych obiektów będą ukryte przez supermasywne czarne dziury. Niezależnie od ilości masy, którą wykryliśmy w naszym wszechświecie, jest jej 100 razy więcej, niż wcześniej sądzono. Odkrycie, że formowanie się masy w galaktyce rozpoczęło się bardzo wcześnie w historii wszechświata, odwraca to, co wielu uważało za ustaloną naukę.

Galaktyki znalezione przez zespół są tak masywne, że zaprzeczają 99% modeli kosmologicznych. Wyjaśnienie tak dużej ilości masy wymagałoby albo zmiany modeli kosmologicznych, albo ponownego przyjrzenia się naukowemu zrozumieniu powstawania galaktyk we wczesnym Wszechświecie – galaktyki zaczynały się jako małe obłoki gwiazd i pyłu, które stopniowo rosły w czasie. Każdy scenariusz wymaga fundamentalnej zmiany w naszym rozumieniu, jak powstał wszechświat.

 

Naukowcy znaleźli coś tak nieoczekiwanego, że faktycznie stwarza to problemy dla nauki. To poddaje w wątpliwość cały obraz wczesnego formowania się galaktyk. Jednym ze sposobów potwierdzenia ustaleń zespołu i rozwiania wszelkich pozostałych wątpliwości byłoby wykonanie widmowego obrazu masywnych galaktyk. Dostarczyłoby to zespołowi danych na temat rzeczywistych odległości, a także gazu i innych pierwiastków tworzących galaktyki. Zespół mógłby następnie wykorzystać te dane do modelowania obrazu tego, jak wyglądały galaktyki i jak naprawdę były masywne.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj