Odkrycie tajemnicy kosmicznych sygnałów przez zespół SETI

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Niedawne przełomowe odkrycia dokonane przez zespół naukowców z Instytutu SETI znacząco poszerzyły naszą wiedzę na temat szybkich rozbłysków radiowych (FRB). Te krótkotrwałe, intensywne wybuchy fal radiowych z głębokiego kosmosu od dawna intrygowały astronomów, ale dopiero teraz udało się rzucić światło na ich tajemniczą naturę.

 

Wykorzystując ulepszony teleskop Allen Telescope Array (ATA), badacze prowadzili obserwacje i analizy powtarzającego się FRB, znanego jako FRB 20220912A. W ciągu 541 godzin obserwacji udało się zarejestrować 35 wybuchów z tego przekaźnika, każdy z unikalną sygnaturą energetyczną. Co ciekawe, wszystkie te rozbłyski zostały wykryte na dolnym końcu widma częstotliwości.

 

Doktor Sophia Sheikh, główna autorka badania, wyraziła podekscytowanie odkryciami, podkreślając, że nowe dane potwierdzają znane właściwości FRB i ujawniają kilka nowych. Wskazuje to na ekstremalne źródła tych sygnałów, takie jak magnetary, chociaż obecne modele nie są w stanie wyjaśnić wszystkich zaobserwowanych właściwości.

 

Szczegóły odkryć opublikowano w renomowanym czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS). Badania wykazały, że te tajemnicze sygnały wykazują spadek częstotliwości, a także korelację między szerokością pasma a częstotliwością środkową. Zauważono również zmianę czasu trwania impulsów w czasie, a nawet odnotowano nieoczekiwany spadek centralnej częstotliwości błysków w ciągu dwóch miesięcy obserwacji, przypominający kosmiczny gwizd.

 

Te obserwacje posłużyły również do przewidzenia punktu odcięcia dla najjaśniejszych błysków FRB 20220912A. Odkrycie to dostarcza ważnych informacji na temat roli tego obiektu w ogólnej sile sygnałów kosmicznych.

 

Odkrycia te otwierają nowe możliwości dalszych badań i zrozumienia FRB. Postępy w technologii teleskopów, takich jak ATA, pozwalają naukowcom na dokładniejszą analizę tych tajemniczych sygnałów z głębokiego kosmosu, co zbliża nas do odkrycia tajemnic wszechświata. To ekscytujący czas dla astronomii i badania kosmosu, który z pewnością przyniesie jeszcze więcej fascynujących odkryć w przyszłości.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj