Odkrycie zaginionego miasta Tuam w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - nowe światło na historię regionu

Image

Źródło: Innemedium.pl

Starożytne miasto Tuam, znane dotychczas jedynie z arabskich tekstów, zostało odkryte przez archeologów na wyspie Al-Sinniyah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ruiny tej niegdyś kwitnącej osady, datowane na VI wiek, rzucają nowe światło na historię regionu.

 

Wykopaliska na wyspie Al-Sinniyah, prowadzone od kilku lat, dostarczyły wielu interesujących odkryć. Wcześniej archeolodzy natrafili na ślady małej wioski i klasztoru, a także dowody na wydobywanie pereł. Jednak tegoroczne prace przyniosły jeszcze większe zaskoczenie - odkryto pozostałości dużego miasta, które mogło być zaginionym Tuam.

 

Według badaczy, miasto to zostało założone około IV wieku n.e. i osiągnęło szczyt swojego rozwoju w V lub VI wieku. Odkryte ruiny wskazują, że była to duża osada, z licznymi budynkami mieszkalnymi wzdłuż wąskich uliczek. Wszystko to pasuje do opisu Tuam, stolicy regionu nad Zatoką Perską, znanej z produkcji pereł i handlu kamieniami szlachetnymi.

 

Niestety, miasto to podupadło z powodu zarazy i konfliktów regionalnych, a następnie zostało opuszczone. Podczas wykopalisk archeolodzy natrafili na liczne masowe groby, zlokalizowane poza granicami miasta. Analiza szczątków potwierdziła, że większość mieszkańców padła ofiarą epidemii dżumy, która spustoszyła tę kwitnącą niegdyś osadę.

 

Profesor Tim Power z Uniwersytetu Zjednoczonych Emiratów Arabskich podkreśla, że odkryta na wyspie Al-Sinniyah osada jest największą, jaką kiedykolwiek znaleziono na wybrzeżu Zatoki Perskiej w tym regionie. Co więcej, istniała ona w okresie, który odpowiada dacie Tuam opisanej w wczesnych źródłach geograficznych. Brak innych większych stanowisk z tego czasu wzmacnia argument, że jest to właśnie poszukiwane miasto.

 

Odkrycie zaginionego Tuam rzuca nowe światło na historię regionu i handlu w Zatoce Perskiej we wczesnym średniowieczu. Badania nad tą niezwykłą lokalizacją z pewnością dostarczą wielu cennych informacji, które pomogą lepiej zrozumieć dzieje tej części świata.

 

Ocena:
Brak ocen