Odkryto jaskinie czarodziejki Kirke z Odysei!

Kategorie: 

Źródło: Association of Speleo-Archeological Research,Sotterranei di Roma

Przez ostatnie dekady, kolejne grupy archeologów uzmysłowiły nam, że słynne epiki Homera a więc Illiada i Odyseja to nie tylko dzieła sztuki ale i zapisy faktycznych zdarzeń i miejsc. Nie inaczej było w przypadku mitycznej Troi i jak się teraz okazuje również nieco bardziej magicznych aspektów jego historii.

Chodzi tutaj o opisywaną w Odysei czarodziejkę i wróżbitkę Kirke, a konkretnie o jaskinie w której to przez rok, znajdował się statek powracających z wyprawy marynarzy. Zdaniem badaczy, opisywana przez Homera wyspa Ajai ma stanowić inną nazwę dla obszaru znajdującego się na południe od Rzymu znanego dziś jako Monte Circeo, stanowiącego część Parku Narodowego Circeo.

Zespół ekspertów który postawił te śmiałą hipotezę zakłada, że słynna jaskinia z eposu to dokładnie ta sama znajdująca się na zboczu Parku Narodowego Circeo. Pomyłkę Homera, który nazwał to miejsce wyspą tłumaczą oni znacznie wyższym poziomem morza podczas wydarzeń opisywanych przez poetę niż w czasach obecnych. Zgodnie z ich założeniami, obszar ten w czasach Homera faktycznie przypominał wyspę z otworem w klifie, w którym mogły zacumować statki.

Association of Speleo-Archeological Research,Sotterranei di Roma

Jaskinia jest zresztą dość obszerna, a jej wymiary zostały oszacowane na 40 metrów długości oraz 25 metrów wysokości. Jej łączna powierzchnia to ponad 30 tys metrów kwadratowych co zdecydowanie wystarczyłoby na potencjalny nocleg dla całej załogi. W jej wnętrzu, odnaleziono nawet pozostałości waz z terakoty co ostatecznie dowodzi iż w pewnym momencie historii stanowiła ona miejsce bytności ludzi.

Association of Speleo-Archeological Research,Sotterranei di Roma

Podczas gdy fragmenty naczyń nie stanowią ostatecznego dowodu na to iż faktycznie odkryto słynną jaskinię czarodziejki Kirke, większość z opisów Homera pokrywa się z tym co odkryto w samej jaskini. Z tym że jeśli faktycznie natrafiono na ślady tej tajemniczej jaskini to co z pozostałymi elementami historii? Jak odnosi się to do kwestii trucizny, która zamieniła załogę Odyseusza w świnie, albo interwencji boskiego Hermesa, który uratował herosa od podzielenia ich losu? Czy podobnie jak w przypadku Troji oraz jaskini Kirke, Iliada i Odyseja kryją inne bardziej mroczne tajemnice, o których zwyczajni ludzie nie mają pojęcia?

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika xxsmutne

...kiedyś w necie pisali, że

...kiedyś w necie pisali, że Kirke miała córkę (nie pamiętam czy z Odysem czy z kimś innym ale wiem że była) i trzymała ją w chlewie ze swińmi. ....Gdy ludzie Odysa chcieli zabić jakąś świnkę na obiad to byli w szoku gdy zobaczyli  jak wśród trzody jest jakaś dziewczyna zachowująca się jak prosiak...Ta Kirke to  musiała być nie lada  okrutną i wyrodną  istotą jako matka. Potem gdzieś te informacje w necie zniknęły ale na pewno wiem stąd że to wyczytałam

Portret użytkownika xxsmutne

kiedyś w necie pisali, że

kiedyś w necie pisali, że Kirke miała córkę (nie pamiętam czy z Odysem czy z kimś innym) i trzymała ją w chlewie ze swińmi. Potem gdzieś to zniknęło... Gdy chcieli zabić jakąś świnkę na obiad  podróżnicy  zobaczyli w szoku jak wśród trzody jest dziewczyna zachowująca się jak prosiak...Ta Kirke to  musiała być jakaś okrutna  istota ...

Portret użytkownika kolo21

Starożytna historia Lechi to

Starożytna historia Lechi to bzdura chociaz opisywali ją kronikarze typu Gal anonim czy Kadłubek. Ale mity Greckie już są prawdzie? A co ciekawe że kroniki Greckie również potwierdzają istnienie Lechi czy Wandali.

kolo21

Skomentuj