Odkryto możliwe wyjaśnienie mitu o Atlantydzie

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Niedawno, u wybrzeży Sycylii, w pobliżu Agrigento, miało miejsce wyjątkowe odkrycie, które rzuca nowe światło na starożytną historię i architekturę grecką. Zespół składający się z nurków z jednostki karabinierów, przedstawicieli Superintendencji Morza oraz wolontariuszy z organizacji BCsicilia, odnalazł fragment świątyni Zeusa, znanego również jako Olimpejon.

 

Znalezisko to zostało dokonane około 300 metrów od brzegu, na głębokości 9 metrów i obejmuje fragment marmurowej dekoracji frontowej przedstawiającej brykającego konia, który jest klasycznym motywem w greckiej sztuce rzeźbiarskiej.

 

Ta marmurowa płaskorzeźba, wykonana z marmuru prokonezyjskiego pochodzącego z kamieniołomów na tureckiej wyspie Marmara Adası, ma wymiary około 2 metrów na 1,6 metra i grubość 35 centymetrów. Jej odkrycie jest szczególnie znaczące, ponieważ konie były typowym motywem artystycznym w ważnych greckich konstrukcjach, symbolizującym moc i siłę. Dodatkowo, ten konkretny fragment mógł ozdabiać zewnętrzną fasadę tympanonu świątyni.

 

Znaczenie tego odkrycia podkreśla jego powiązanie z Zeusem, ponieważ brykający koń ukazany na płaskorzeźbie jest ikonograficznie związany z tym bogiem, którego rydwan miały ciągnąć Cztery Wiatry w postaci koni. Świątynia Zeusa była znana z swoich proporcji, będąc jedną z największych struktur starożytności.

 

Warto wspomnieć, że Olimpejon charakteryzował się 38 ogromnymi atlantami, z których niektóre można dziś zobaczyć leżące na ziemi. Jest to budynek zasadniczo dorycki z pseudoperipteralną architekturą, nie mający wolnostojących kolumn, ale raczej półkolumny, siedem na czternaście, wbudowane w ciągłą ścianę.

 

Odkrycie to zostało dokonane przez grupę podwodną BC Sicily, kierowaną przez inżyniera Gaetano Lino, który przeprowadził studia fotogrametryczne elementu w październiku, rozpoznając jego potencjalną wartość. Po powiadomieniu władz, fragment został pomyślnie odzyskany po pokonaniu wyzwań meteorologicznych. Jego badanie dostarczy nowych wglądów w tę wielką konstrukcję z V wieku p.n.e.

 

Znalezisko to stanowi wyjątkowy wkład w historię archeologiczną starożytnego miasta Agrigento i zostanie poddane dalszym badaniom, aby lepiej zrozumieć jego kontekst i znaczenie dla historii i architektury starożytnej Grecji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj