Odkryto najjaśniejszy obiekt we Wszechświecie

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Kwazary od dawna fascynują astronomów swoją niezwykłą energią i jasnością. Stanowią one aktywne jądra galaktyk, w centrum których znajduje się supermasywna czarna dziura. Otaczający ją dysk akrecyjny złożony z pyłu i gazów wiruje z ogromną prędkością, powodując liczne zderzenia między cząsteczkami materii. To sprawia, że kwazary świecą z intensywnością trudną do porównania z jakimikolwiek innymi zjawiskami we Wszechświecie. Jednak nawet w tej imponującej klasie obiektów astronomicznych, pewne kwazary wyróżniają się szczególnie. Przykładem może być kwazar odkryty przez zespół pod kierownictwem Christiana Wolfa z Australijskiego Narodowego Uniwersytetu, który okazał się być najjaśniejszym kwazarem i jednocześnie najjaśniejszym znanym obiektem we Wszechświecie. 

 

Światło tego fenomenalnego kwazara, oznaczonego jako J0529-4351, potrzebowało aż 12 miliardów lat, by dotrzeć na Ziemię, co świadczy o jego ogromnej odległości. Obiekt ten jest 500 bilionów razy jaśniejszy niż Słońce, co czyni go wyjątkowym nawet wśród innych kwazarów. Christian Wolf porównuje go z gigantyczną komórką burzową o temperaturze 10 tysięcy stopni Celsjusza, co dodatkowo podkreśla jego ekstremalne właściwości.

 

Znajdująca się w sercu tego kwazara supermasywna czarna dziura pochłania materię z niewyobrażalną szybkością – każdego dnia jej masa wzrasta o ponad masę naszego Słońca, co oznacza roczny „apetyt” na około 413 Słońc. To czyni ją najszybciej rosnącą czarną dziurą, jaką kiedykolwiek zaobserwowano, przyjmując obecnie masę około 17 miliardów mas Słońca. 

 

Takie właściwości sugerują, że kwazar J0529-4351 może kryć w sobie jeszcze inne rekordy. Jednym z nich może być wyjątkowo duży dysk akrecyjny, którego średnica dochodzi do siedmiu lat świetlnych. To sprawia, że cały Układ Słoneczny w porównaniu do tego kwazara wydaje się być ledwie mikroskopijnym pyłkiem.

 

Kwazary są niezwykle odległe i z tego powodu znajdują się na wysokim przesunięciu ku czerwieni, co oznacza, że oddalają się od nas z ogromną prędkością. Odkrycie takiego obiektu, jak J0529-4351, było możliwe dzięki danym zbieranym przez sondę Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz obserwacjom dokonanym za pomocą teleskopu w Obserwatorium Siding Spring i Bardzo Dużego Teleskopu w Chile.

 

Mimo zaawansowanych technologii wciąż istnieje możliwość, że w kosmosie znajdują się kwazary jeszcze jaśniejsze od J0529-4351. Christian Wolf podkreśla, że rekord może zostać pobity, a zaawansowane modele uczenia maszynowego, mimo że czasem mają trudności z identyfikacją wyjątkowych obiektów, są kluczowe w poszukiwaniach i analizie kosmicznych zjawisk.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj