Odkryto obszary mózgu, które są bardziej aktywne u osób zdolnych do zapamiętywania swoich snów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Chyba każdy z nas zastanawiał się dlaczego jedni potrafią zapamiętać swoje sny, a inni nie są w stanie tego zrobić. Jak wynika z najnowszego badania, lepsze zapamiętywanie snów ma związek z większą uwagą orientacyjną, ukierunkowaną na bodźce zewnętrzne.

 

W trakcie badania, zespół naukowców z Perrine Ruby z Lyon Neuroscience Research Center na czele, próbował określić obszar mózgu, który reaguje inaczej u osób pamiętających i niepamiętających swoich snów. W tym celu zwerbowano 41 ochotników, którym mierzono spontaniczną aktywność mózgu w czasie snu i czuwania przy pomocy pozytonowej tomografii emisyjnej (PET).

 

Uczestników badania podzielono na dwie grupy. Jedna z nich zawierała osoby, które potrafią zapamiętać średnio 5.2 snów w ciągu tygodnia. W drugiej natomiast znalazły się osoby będące w stanie przypomnieć sobie 2 sny w okresie jednego miesiąca. Pierwsza grupa wykazała wysoką, spontaniczną aktywność mózgu w środkowej korze przedczołowej oraz w skrzyżowaniu skroniowo-ciemieniowym. Są to obszary zaangażowane w uwagę orientacyjną, ukierunkowaną na bodźce zewnętrzne.

 

Uczeni uważają, że zwiększona aktywność w skrzyżowaniu skroniowo-ciemieniowym, ośrodku odpowiedzialnym również za przetwarzanie informacji, może prowadzić do wewnątrzsennego czuwania, ułatwiając w ten sposób kodowanie snów w pamięci.

 

Na początku zeszłego roku Perrine Ruby odkrył, że osoby które pamiętają swoje sny są znacznie bardziej czujne w czasie snu a ich mózgi są bardziej reaktywne na bodźce słuchowe podczas snu i czuwania. Sugeruje to, że zwiększona reaktywność mózgu może prowadzić do przebudzeń w ciągu nocy a te krótkie okresy czuwania mogą ułatwiać zapamiętywanie snów.

 

Naukowiec twierdzi, że nasz mózg w trakcie snu nie jest zdolny do zapamiętywania nowych informacji i musi się przynajmniej na krótką chwilę obudzić, aby tego dokonać. Przeprowadzone badanie sugeruje, że osoby które potrafią zapamiętać swoje sny, mogą również produkować większe ich ilości.

 

 

Źródło: http://www.redorbit.com/news/science/1113073327/dream-memories-temporo-parietal-junction-021814/

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Zakaz skrętu w lewo

Nie pamiętam snów po alkoholu

Nie pamiętam snów po alkoholu. Nawet niewielkiej ilości - 2-3piwa.

Bez alkoholu wszystko pamiętam i często śnią mi się przykre rzeczy z przeszłości lub ich kontynuacja co powoduje, że budzę się zdołowany.

Czasem lepiej się napić niż wracać w snach wciąż do tych samych wspomnień, które są niestaty bardzo realistyczne....

Skomentuj