Odkryto pierwszy skamieniały mózg dinozaura

Kategorie: 

Źródło: Internet

Dinozaury były zawsze doceniane ze względu na ich umiejętności łowieckie, ale w mniejszym stopniu, jeśli chodzi o ich inteligencję. Pierwsza odnaleziona skamielina mózgu dinozaura sugeruje, że dinozaury mogły być mądrzejsze, niż uważano do tej pory.

 

Powszechna opinia o niskim ilorazie inteligencji dinozaurów wynika z faktu, że wiele gatunków miało stosunkowo małe mózgi, a ich czaszki w większości wypełniała tkanka ochronna. Jednak niedawne odkrycie pierwszej skamieniałej tkanki mózgowej dinozaura może pomóc w zakwestionowaniu tego przekonania.

 

Skamieniały mózg został znaleziony przez kolekcjonera na plaży w pobliżu Bexhill w Anglii. Znaleziony wśród skał mózg ma prawdopodobnie 133 milionów lat i najprawdopodobniej należał do Iguanodona, jest pokryty warstwami osadów, które wypełniały czaszkę. Skamielinę zbadano elektronowym mikroskopem skaningowym (silny mikroskop, który umożliwia wizualizację bardzo małych struktur), co umożliwiło zbadanie struktury skamieliny w najdrobniejszych szczegółach.

Ujawniło to opony mózgowe dinozaura, pokryte błoną kolagenową, która ochraniała główny mózg. Wykazano nawet małe naczynka krwionośne zachowane jako rurki przebiegające w poprzek powierzchni próbki. Istnieją także głębsze tkanki, które mogły być częścią kory mózgowej, funkcjonalnej części mózgu, która zawiera neurony.

 

Skamielina wykazuje, że błony ochronne mózgu dinozaura miały zaledwie 1 mm grubości. To sugerowałoby, że mózg wypełniał większość czaszki, podobnie jak u współczesnych ptaków. To z kolei może oznaczać, że Iguanodon miał większą inteligencję niż uważano wcześniej. Wynik badania nie jest jednak pewny ze względu na procesy konserwacji, osiadanie mózgu w obrębie mózgoczaszki mogło zgnieść tkanki ochronne i w wyniku tego mogły okazać się cieńsze.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj