Odkryto prawdziwą Atlantydę, gigantyczną zatopioną wyspę na dnie oceanu

Kategorie: 

Źródło: innemedium

W odległości około 1,2 tysiąca kilometrów od brazylijskiego wybrzeża, na dnie oceanu, naukowcy odkryli ślady niezwykłego miejsca - pozostałości gigantycznej, tropikalnej wyspy, która zatonęła około 45 milionów lat temu. Międzynarodowy zespół badaczy z Brazylii, Wielkiej Brytanii, Włoch i innych krajów przeprowadził szczegółowe analizy podwodnego płaskowyżu Rio Grande, odsłaniając fascynujący fragment historii naszej planety.

Badania prowadzone w 2018 roku wykazały, że ten podwodny obszar, znajdujący się na południowo-zachodnim Atlantyku, był niegdyś bujną, tropikalną wyspą, porównywalną wielkością do Islandii. Jednak około 45 milionów lat temu, z nieznanych przyczyn, ta część lądu stopniowo opadła na dno oceanu, gdzie przetrwała do naszych czasów, niczym zamrożona w czasie.

 

Kluczowym dowodem na istnienie tej gigantycznej, zatopionej wyspy okazał się skład mineralny gleb, który naukowcy zbadali podczas dwóch wypraw naukowych. Analiza próbek ujawniła obecność kaolinitu - minerału powszechnie występującego na lądzie w Brazylii. Zdaniem ekspertów, taka obecność kaolinitu wskazuje, że gleba była niegdyś wystawiona na działanie czynników atmosferycznych, charakterystycznych dla tropikalnego klimatu.

 

Odkrycie to nie tylko fascynuje naukowców, ale również ma istotne implikacje gospodarcze. Płaskowyż Rio Grande jest bowiem interesujący nie tylko z naukowego punktu widzenia, ale także jako potencjalne miejsce występowania złóż surowców mineralnych. W 2018 roku rząd brazylijski zwrócił się do ONZ o rozszerzenie granic morskich, aby uwzględnić ten podwodny obszar w swoich granicach. Aby ubiegać się o to terytorium, Brazylia musi jednak udowodnić, że miejsce to ma takie same cechy geologiczne jak stan.

 

Badania nad zatopioną wyspą na południowo-zachodnim Atlantyku dostarczają cennych informacji na temat dawnych procesów geologicznych kształtujących naszą planetę. Odkrycie to jest kolejnym dowodem na to, że nasza Ziemia wciąż kryje przed nami wiele nieodkrytych tajemnic, czekających na zbadanie i wyjaśnienie. Zespół naukowców zaangażowanych w to badanie z pewnością będzie kontynuował swoje prace, aby jeszcze dokładniej poznać historię tej fascynującej, zatopionej wyspy.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj