Odkryto ślady cywilizacji „równoległej” do starożytnego Egiptu

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Międzynarodowy zespół archeologów, który od wielu lat pracuje nad brzegami Nilu w Sudanie, udostępnił dane o licznych grobowcach cywilizacji nubijskiej. Badania wykazały, że kultura ta rozwijała się równolegle ze starożytnym Egiptem i wiele zapożyczyła od swojego sąsiada.

Tysiące lat temu kultura nubijska na terenie współczesnego Sudanu aktywnie wykorzystywała podziemne grobowce do chowania swoich zmarłych. Grobowce te zostały wykopane w mieście Tombos, położonym nad brzegiem Nilu w północnym Sudanie. Wykopaliska trwają tam od 20 lat. Archeolodzy zauważają, że ​​grobowce nie były takie same. Na przykład niektóre z nich wystają ponad powierzchnię w postaci okrągłych kopców. W starożytnym Egipcie nie praktykowano tego, prawdopodobnie była to oryginalna technologia Nubijczyków.

 

Kurhany z góry chroniły podziemne grobowce, które zaczęto budować co najmniej 2500 lat p.n.e. W tym czasie region ten nazywano królestwem Kusz, a później Nubią. Nowe znaleziska potwierdziły jedynie hipotezę, że starożytny Kusz prosperował i skutecznie konkurował z Egiptem, a czasem nawet go podbijał. Ale tak się złożyło, że uwaga badaczy w ciągu ostatnich dwóch stuleci została przykuta do badania starożytności Egiptu, a Sudan pozostał na uboczu. Tymczasem badacze twierdzą, że kwitła tu cywilizacja „równoległa” do starożytnego Egiptu, której osiągnięcia, także techniczne, przewyższały niekiedy osiągnięcia starożytnych Egipcjan.

 

W swoich odkryciach archeolodzy dostrzegają wzajemny wpływ kulturowy dwóch potężnych państw starożytności. Tak więc w Tombos odkryto grobowce zbudowane w formie piramid. Być może Nubijczycy po prostu skopiowali je ze słynnych piramid faraonów. Ale jest inna wersja zakłąda, że w Kusz piramidy można było zbudować dla dygnitarzy starożytnego Egiptu, który rządził Nubią w okresie Nowego Państwa około 1200 roku p.n.e.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj