Odkryto ślady nieznanych wcześniej przejawów silnych oddziaływań jądrowych

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Fizycy pracujący z akceleratorem ciężkich jonów RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider) dokonali fascynującego odkrycia, które może zmienić nasze zrozumienie silnych oddziaływań jądrowych. Eksperymenty przeprowadzone w Brookhaven National Laboratory (BNL) w Bostonie ujawniły anomalie we właściwościach cząstek powstających podczas destabilizacji pierwotnej materii stworzonej przez człowieka.

 

Naukowcy zwrócili uwagę na niezwykłe uporządkowanie spinów phi-mezonów, egzotycznych cząstek, które powstają w plazmie kwarkowo-gluonowej podczas zderzeń ciężkich jonów. Zdumiewające jest to, że spin phi-mezonów ma trzy możliwe kierunki wirowania, podczas gdy typowe cząstki elementarne mają tylko dwa. Zgodnie z teorią, chłodzenie plazmy kwarkowo-gluonowej powinno prowadzić do spontanicznej produkcji fi-mezonów o równych proporcjach dla każdego z trzech spinów.

 

Jednak pomiary przeprowadzone przez fizyków wykazały, że częstotliwość produkcji fi-mezonów z jednym kierunkiem wirowania była znacznie wyższa niż dla pozostałych dwóch spinów. To nieoczekiwane odkrycie wskazuje na istnienie nieznanych wcześniej przejawów silnych oddziaływań jądrowych, które mają wpływ na powstawanie tych cząstek.

 

Aby lepiej zrozumieć to zjawisko, naukowcy zwrócili się do teoretyków o pomoc. Ich obliczenia wskazują, że anomalne uporządkowanie spinów phi-mezonów może być wyjaśnione tylko przez istnienie tych nowych, nieznanych wcześniej przejawów silnych oddziaływań jądrowych. Dalsze badania mające na celu zgłębienie tych sił będą jednym z kluczowych zadań dla akceleratora RHIC po jego ponownym uruchomieniu w tym roku. To odkrycie może przyczynić się do rewolucji w naszym zrozumieniu fundamentalnych sił przyrody i otworzyć nowe perspektywy w badaniach nad strukturą materii.

 

Akcelerator RHIC jest wykorzystywany do odtwarzania warunków panujących w chwili Wielkiego Wybuchu, aby lepiej zrozumieć działanie silnych oddziaływań jądrowych. Poprzez tworzenie i badanie plazmy kwarkowo-gluonowej naukowcy mogą eksplorować różnorodne aspekty tych oddziaływań, co pomaga nam zgłębiać tajemnice naszego wszechświata.

 

Odkrycie anomalii we właściwościach cząstek w wyniku destabilizacji stworzonej przez człowieka analogii pierwotnej materii Wszechświata jest ważnym krokiem naprzód w dziedzinie fizyki jądrowej. Czy jest to tylko wierzchołek góry lodowej, czy też otwiera się przed nami nowa gałąź poznania, to pytanie, na które odpowiedź poznamy dzięki dalszym badaniom i eksperymentom z udziałem akceleratora RHIC.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Atuan_Retni

G.... prawda, obecna

G.... prawda, obecna rzeczywistaść pokazuje, że reakcje i przyciągania "jądrowe" zachodzą coraz rzadziej, lub zachodzą w nieodpowiednim środowisku.

Widać to nazbyt dokładnie po ilości rodzących się dzieci.

Zbytnie schłodzenie "spermy skwarkowo glutenowej" prowadzi do nieprawidłowej pozycji pierdamonów i stąd ten dylemat jądrowy.

A teraz minusujcie!

Portret użytkownika wiktor wektor

To raczej kwestia praw natury

To raczej kwestia praw natury w skali macro. Po co komu dziś wiele potomsta, skoro trzeba je wykarmić i do życia przysposobić a które nie jest rodzicom już do niczego potrzebne np. jako zaplecze siły roboczej w gospodarstwie ? To oraz wysoka umieralność niemowląt i dzieci w przeszłości motywowało do ciągłego płodzenia potomsta, co dziś wciąż jest obecne w prymitywnych społecznościach murzynów w afryce, którzy nadal żyją jak tysiące lat temu. Miastowi nie potrzebują dzieci.. to już tylko zachcianka i atawizm biologiczny wynikający z popędu i chęci zaspokojenia instynktu macierzyńskiego. Co więcej ziemia jest potwornie przeludniona.. gdyby tak nie było nie budowano by miast gigantów o wielomilionowych populacjach z wierzowcami o setkach pięter. Coś Ci powiem.. w Polsce mieszka ok.38 mln. ludzi.. a jedno tylko japońskie miasto Tokio liczy sobie 37 mln. ludzi... cała ludność Polski w jednym mieście... jak to nie jest przeludnienie to nie wiem co nim jest. A Ty "ubolewasz" nad niską płodnością ?

Skomentuj