Odkryto sposób na pozbycie się strachu i złych wspomnień

Kategorie: 

Źródło: Internet

Chyba każdemu człowiekowi zdarzyło się mieć koszmary senne. Często są one spowodowane złymi wspomnieniami z wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości. Okazuje się jednak, że sen może zostać wykorzystany również do ich usunięcia.

 

Grupa naukowców, której przewodził neurolog Jay Gottfried, przeprowadził badanie do którego zaproszono 15 zdrowych osób. Uczestnikom pokazywano serie zdjęć przedstawiających twarze różnych ludzi. W przypadku dwóch konkretnych fotografii pojawił się specyficzny zapach, taki jak cytryna czy róża, a naukowcy razili ich stopy delikatnym prądem elektrycznym aby wywołać reakcję strachu.

Przeprowadzono w sumie kilka takich sesji a uczestnicy badania wykazywali lęk wobec dwóch konkretnych twarzy. Potwierdzono to funkcjonalnym magnetycznym rezonansem jądrowym (fMRI) oraz pojawiającymi się kroplami potu.

 

Następnie naukowcy przeszli do drugiego etapu badania, w którym poproszono uczestników o zaśnięcie. Gdy ich sen wszedł w głęboką fazę, grupa uczonych potajemnie rozpyliła ten sam zapach w pokoju, który wcześniej towarzyszył dwóm specyficznym twarzom na fotografii. Na koniec badania, gdy wszyscy uczestnicy już się obudzili, ponownie użyto fMRI do zeskanowania ich mózgu.

 

Wyniki badań wykazały, że osoby poddane w trakcie snu specyficznemu zapachowi, który kojarzył im się ze strachem przed dwoma twarzami, miały wyraźnie zredukowaną reakcję strachu. Co więcej, im dłużej uczestnicy spali, tym strach był mniejszy.

 

Pracująca w projekcie Katherina Haunder powiedziała, że zapach rozpylony w trakcie snu spowodował ciągłe reaktywowanie pamięci twarzy, co przypomina proces usuwania strachu podczas terapii ekspozycyjnej. Jay Gottfried dodał, że konieczne są dalsze badania, jednak ta metoda może pomóc osobom chorym między innymi na zespół stresu pourazowego (PTSD).

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Kmieciu

We właściwych (podkreślenie,

We właściwych (podkreślenie, 3 wykrzykniki, gwiazdka, ptaszek, itp.) rękach cudowne narzędzie terapeutyczne dla osób naprawdę znękanych silną traumą z przeszłości, np. z dzieciństwa, bo takie traumy już tylko można farmakologicznie głuszyć do końca życia, przecież nikt ich nie "wyjmie" z czyjejś głowy. Tzn. do teraz. W niewłaściwych, cóż... strach się bać Sad

 

Portret użytkownika zibi1973

Oczywiście że Jezusowi ufamy

Oczywiście że Jezusowi ufamy,to jedyny zbawca dusz,ale taką dodatkową ochroną jaką ja wierzę jeszcze to magrav samochodowy,mała bateryjka 12,reklamóweczka,może plecaczek, to jeszcze się okaże jak to działa przy próbie kontaktu,ze Stanów pana magrava wywalili,wygląda że się czegoś obawiają

Portret użytkownika Sio

Najciekawsze jest to, że

Najciekawsze jest to, że największymi trucicielami umysłu jest religia, szkoła i rząd.

To one od dzieciństwa straszą i blokują  ludzki a właściwie dziecięcy umysł, który jest najbardziej podatny zamiejając ich w duchowych lub instytucjonalnych niewolników

Strachu się używa o manipulowania i rządzenia.

Na tym polu trzeba popracować

 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj