Odkryto tajemnicę pochodzenia dziwnych wzorów na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Z orbity niezwykły krajobraz na Marsie wygląda jak koronkowy plaster miodu lub pajęczyna, ale oczywiście nie stworzyły go marsjańskie pszczoły ani pająki. W rzeczywistości wzorce powstają w wyniku trwającego procesu zmian sezonowych.

Zespół naukowy z HiRISE twierdzi, że zarówno woda, jak i dwutlenek węgla w postaci stałej suchego lodu odgrywają ważną rolę w kształtowaniu powierzchni Czerwonej Planety na dużych szerokościach geograficznych. Wszystko dzieje się tak - lód wodny, zamrożony w glebie, dzieli glebę na wielokąty. Kiedy powierzchnia nagrzewa się wiosną, suchy lód wpada i powoduje jeszcze większą erozję, tworząc widoczne kanały.

 

Eksperci twierdzą, że wielokąty na Marsie tworzą się przez wiele lat, gdy lód przy powierzchni kurczy się i rozszerza wraz ze zmieniającymi się porami roku. 


Naukowcy twierdzą, że warstwa przezroczystego suchego lodu pokrywająca powierzchnię planety tworzy otwory wentylacyjne, które umożliwiają ucieczkę dwutlenku węgla. Gaz unosi małe cząsteczki materiału z powierzchni, dalej niszcząc kanały.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Skomentuj