Odkryto tajemnicze ślady z triasu - czy zmienią historię ewolucji ptaków?

Image

Wyobrażenie istot poprzedzających ptaki - Źródło: innemedium

Naukowcy odkryli fascynujące ślady kopalne z okresu późnego triasu, które wywracają do góry nogami dotychczasowe teorie na temat pochodzenia ptaków. Ślady te, datowane na 210 milionów lat, przypominają ptasie łapy, lecz nie zostały pozostawione przez ptaki, a przez niezidentyfikowane starożytne zwierzę. Odkrycie to wpisuje się w debatę na temat ewolucji ptaków i ich wyglądu.

 

Ichnologia, czyli badanie skamieniałych śladów, jest kluczowa dla zrozumienia anatomii i zachowania wymarłych zwierząt. W Lesotho, w południowej Afryce, odkryto skamieniałe ślady stóp przypominające te pozostawione przez ptaki, przypisywane grupie dinozaurów znanych jako Trisauropodiscus, żyjących w późnym triasie lub wczesnej jurze.

Image

Analiza śladów kopalnych z terenu, muzeów i fotografii ujawniła dwie odrębne morfologie śladów Trisauropodiscus: jedną przypominającą nieptasie dinozaury, a drugą podobną do śladów ptaków. Nie odpowiadają one jednak żadnym znanym skamieniałym zwierzętom z tego okresu.

 

Możliwe wyjaśnienia tych tajemniczych śladów obejmują hipotezę, że należą one do wczesnych przodków ptaków, być może dinozaurów, lub są przykładem ewolucji zbieżnej, gdzie nogi podobne do ptasich wyewoluowały niezależnie w innej grupie gadów.

 

Odkrycie to cofa pojawienie się ptasich stóp do późnego triasu, rzucając nowe światło na ewolucję pierwszych prawdziwych ptaków i dodając kolejną warstwę tajemnicy do ich pochodzenia. Badania te są kluczowe dla zrozumienia historii życia na Ziemi, a ich wyniki mogą prowadzić do rewizji dotychczasowych teorii ewolucji ptaków.

Ocena:
Brak ocen

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.
loading...