Odkryty niedawno cmentarz filistynów może zawierać szczątki Goliata

Kategorie: 

Źródło: Google

Nieco ponad tydzień temu informowaliśmy o odnalezieniu liczącego przeszło 3000 lat filistyńskiego cmentarza położonego poza murami starożytnego Aszkelonu. Zgodnie z tekstami źródłowymi pomiędzy XII a VII wiekiem p.n.e. było to główne miasto Filistynów. Natomiast teraz pojawiają się spekulacje odnośnie tego, czy ów cmentarz nie jest miejscem spoczynku biblijnego Goliata.

 

 

Opowieść o Dawidzie i Goliacie to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych opowieści Starego Testamentu. Młody chłopiec o imieniu Dawid przeciwstawia się olbrzymiemu wojownikowi Filistynów, którego imie na zawsze będzie już kojarzone z gigantami czyli Goliatowi. Ku zaskoczeniu zarówno Filistynów jak i Izraelitów, Dawid zwycięża po czym zostaje ogłoszony królem.

Jak w większości opowiadań wojennych, nie wiele wiadomo nam o przegranej stronie i Filistyni nie są wcale wyjątkiem od tej reguły. Po raz pierwszy, archeolodzy są jednak pewni, że odkryli cmentarz Filistynów, który może odpowiedzieć na wiele pytań odnośnie ich życia lub ewentualnie wysokim wzroście ich wojowników.

Daniel Master, profesor archeologii na Wheaton College oraz współdyrektor ekspedycji Leon Levy , byli podekscytowani, kiedy 30-letni projekt poszukiwań w Aszkelon w południowym Izraelu zdołał odnaleźć liczący 3000 lat filistyński cmentarz. Niegdyś znajdujący się na wybrzeżu Morza Śródziemnego, Aszkelon jest jednym z pięciu miast uznanych za Filistyńskie i stanowił główny port dopóki nie został zniszczony w czasie wypraw krzyżowych. W czasie gdy filistyńskie artefakty i domy bywały okresowo odkrywane, jest to pierwszy znany cmentarz należący do tego ludu.

Stanowi to punkt odniesienia dla tego, kim był "filistyńczyk". Możemy już powiedzieć, że praktyki kulturowe widziane tutaj znacznie różnią się od Kananejczyków i mieszkańców wschodu.

Badacz Lawrence Stager z Uniwersytetu Harvarda przypomina również, że ​​Filistyni pojawiają się w hebrajskiej Biblii przeważnie jako postaci złe i wrogie Bogu. Najprawdopodobniej dlatego, że nie dość iż byli nieobrzezani, a niegdyś ukradli nawet Arkę Przymierza to nadomiar złego właśnie z ich powodu Delajla ścięła włosy  Samsona i pozbawiła go jego siły skazując go na śmierć.


Wracając jednak do tematu cmentarza. Wiadomo już, że wiele z odnalezionych szkieletów jest zakopanych z bronią w ręku. Czy mogłoby to więc oznaczać, że na tym konkretnym cmentarzu znajduje się też legendarny filistyński wojownik Goliat ? Jak twierdzą archeolodzy, na ten moment nie zidentyfikowano żadnych szczątków o nietypowym rozmiarze, które mogłyby na to wskazywać. Cóż, biorąc pod uwagę, że jest to pierwszy filistyński cmentarz odnaleziony od 3000 lat można chyba założyć że na odkopanie kości Goliata o ile rzeczywiście istniał, przyjdzie jeszcze czas.

 

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika baca

Matiz coś zbyt nerwowo się

Matiz coś zbyt nerwowo się podnieca tymi cmentarzami - najpierw latał histerycznie z dyktafonem nagrywać po cmentarzach zmarłych w Polsce a teraz udal się na praktyki do Afryki...

Matiz obrzezaj się to przynajmniej będzie trochę... obciachu...

 

Portret użytkownika Sio

Czy ty nie cierpisz na manię

Czy ty nie cierpisz na manię prześladowczą lub urojenia baca?

Czy twoje imię to Jakub?

Może to jest wina alkoholizmu to nie byłoby tak źle. Ale diagnoza jest zła. Twój prywatny demon jest dość spory - czy nie masz wrażenia że czegokolwiek dotkniesz  psuje się?

Jestem demonologiem - mogę ci pomóc.

Najpierw przestań myśleć o sobie jako o błyskotliwej inteligentności bo nie masz tego za grosz a potem idź do psychiatry. Są takie leki,które ci pomogą. przestaniesz być sobą kim i tak od dawna nie jesteś

Skomentuj