Odnaleziono gliniane tabliczki, które ujawniają lokalizację 11 zapomnianych, starożytnych miast

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Archeolodzy pracujący na terenie dawnej Mezopotamii dokonali niedawno niesamowitego odkrycia. Dzięki odnalezieniu glinianych tabliczek, wykonanych w Asyrii 4 tysiące lat temu zdołano zlokalizować 11 zaginionych, starożytnych miast. Tabliczki znaleziono na terytorium współczesnej Turcji, w miejscu istnienia dawnego miasta handlowego Kanesh. 

Cenne, gliniane tabliczki są pokryte pismem klinowym wyrytym na nich jeszcze przez Asyryjczyków. Tłumacze zajmujący się badaniem znaleziska twierdzą, że opisano na nim transakcje między obywatelami Asyrii, ich rachunki, umowy, a nawet akty małżeńskie. Starożytne tabliczki ujawniły także, że Kanesh, z pozoru niewielka osada handlowa, była jednym z kluczowych miejsc handlu w regionie.

Po rozszyfrowaniu i zebraniu wszystkich informacji badacze zaczęli określać możliwe położenie miejsc wymienionych na glinianych tabliczkach. Zapisano szczegółowe informacje na temat odległości między miastami w północnej Mezopotamii. Część z nich została już odkryta przez archeologów, ale o niektórych nikt do tej pory nie miał pojęcia. 

Badaniem wyjątkowego znaleziska zajął się Gojko Barjamovic, wykładowca asyriologii na Uniwersytecie Harvarda. Okazuje się, że po zbadaniu ponad 12 tysięcy glinianych tabliczek, które znaleziono w Kanesh, możliwe jest opracowanie szczegółowej mapy miast starożytnej Mezopotamii. Teraz naukowcom pozostaje jedynie rozpoczęcie wykopalisk w pozostałych lokalizacjach. Nie wykluczone, że już wkrótce uzyskamy nowe informacje na temat zaginionej historii naszej planety.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
loading...

Komentarze

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj