Odnaleziono ludzkie petroglify obok śladów dinozaurów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Nieoczekiwane odkrycie w sercu brazylijskiej głuszy wstrząsnęło światem archeologii. Podczas badań na stanowisku Cerrote do Letreiro w stanie Paraiba, naukowcy natknęli się na fascynujący kompleks starożytnych petroglifów, wytrawiony na kamieniach obok wyraźnych śladów dinozaurów. To niezwykłe zestawienie dwóch tak odległych w czasie cywilizacji, rzuca nowe światło na naszą wiedzę o przeszłości.

 

Odkrycie to zostało szczegółowo opisane w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Scientific Reports". Obszar Cerrote do Letreiro, rozciągający się na 15 000 metrów kwadratowych, znajduje się w obrębie Parku Przyrody Doliny Dinozaurów, w gminie Sousa. Paleontolodzy prowadzą tu badania od 1975 roku, a dotychczas odkryli liczne skamieniałe ślady wczesnokreidowych dinozaurów - teropodów, zauropodów i iguanodontów.

 

Teraz, w ramach nowych poszukiwań, archeolodzy natknęli się na niezwykłe znalezisko - starożytne petroglify, sąsiadujące bezpośrednio ze śladami dinozaurów. Są to w większości geometryczne wzory, z dominującą liczbą kół. Podobne rysunki naskalne odkryto wcześniej w innych rejonach północno-wschodniej Brazylii, takich jak stany Paraiba i Rio Grande do Norte. Analiza wykazała, że zostały one wyrzeźbione w kamieniu za pomocą ściernych narzędzi.

 

Co ciekawe, naukowcy podkreślają, że petroglify w żaden sposób nie nakładają się na skamieniałe ślady dinozaurów. Wręcz przeciwnie, ich twórcy w przemyślany sposób uniknęli uszkodzenia istniejących śladów, co świadczy o ich świadomym planie artystycznym. Archeolodzy określili te rysunki jako abstrakcyjne, a technika ich wykonania jest analogiczna do innych przykładów sztuki naskalnej z tego regionu Brazylii.

 

Zestawienie ludzkich petroglifów ze śladami dinozaurów wzbudziło duże zainteresowanie wśród naukowców. Kluczowe stało się ustalenie chronologii tych dwóch fenomenów. Niestety, bezpośrednie datowanie petroglifów okazało się problematyczne. Naukowcy musieli oprzeć się na pośrednich metodach, takich jak datowanie radiowęglowe pochówków z tego samego obszaru. W ten sposób ustalili, że petroglify mogły powstać w przedziale czasowym od 9400 do 2620 lat temu, podczas gdy dinozaury wyginęły około 60 milionów lat wcześniej.

 

Choć ta datacja ma charakter szacunkowy, naukowcy podkreślają, że dalsze badania, wykorzystujące nowoczesne metody bezpośredniego datowania, z pewnością rzucą więcej światła na tę fascynującą zagadkę. Jak na razie, pozostaje ona intrygującym przykładem niezwykłego spotkania dwóch odległych cywilizacji, zapisanego w kamieniu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj