Odnaleziono nieznane dotąd miasto Majów pełne piramid

Kategorie: 

Foto: INAH

W środku lasu w południowym Meksyku odnaleziono nieznane dotąd miasto, które musiało być kiedyś zamieszkiwane przez cywilizację Majów. Udało się tego dokonać dzięki analizom zdjęć lotniczych. Według archeologów miasto nazywa się Chactun i istniało między 600 a 900 rokiem naszej ery.

 

Obszar, w którym się znajduje to lokalny rezerwat Calakmul. Uczeni już jakiś czas temu wytypowali ten obszar, jako możliwe miejsce pozostałości kultury Mezoameryki. W końcu udało się przeprowadzić wyprawę, która przyniosła rezultaty w postaci potwierdzenia stawianej wcześniej hipotezy.

Foto: INAH

Według opisów uczestników wyprawy poruszali się oni w bardzo trudnym terenie, w którym z wielkim trudem przemieszczały się specjalne samochody terenowe. Przed pojazdami konieczne było karczowanie sporych obszarów dżungli. Wysiłek jednak został nagrodzony i w pewnym momencie dotarli w miejsce, które było pełne ruin budowli sprzed lat.

Nazwę Chactun można tłumaczyć jako Wspaniały Kamień. Rzeczywiście jest tam sporo imponujących budowli z tego budulca. Naliczono piętnaście piramid o wysokości do 23 metrów. Odnaleziono również boisko do gry w popularną grę Majów przypominająca nasza piłkę nożną. W lokalizacji tej było też bardzo wiele rzeźb i reliefów kamiennych.

Foto: INAH

Niektóre z płaskorzeźb noszą ślady wykorzystania ich przez ludzi, którzy najwyraźniej nie do końca rozumieli, z czym mają do czynienia. Może to oznaczać, że miasto jest starsze niż ustalono na podstawie dotychczasowych danych. Fakt, że w okolicy tych płaskorzeźb znajdowano ślady po składaniu ofiar, może sugerować, że późniejsi mieszkańcy Chactun uważali te obiekty za miejsca kultu. Wydaje się jednak, że nie byli oni w stanie przeczytać znajdujących się na tych pomnikach inskrypcji, ponieważ płyty z reliefami znajdowano rzeźbą do ziemi.

Foto: INAH

Słoweński archeolog, Ivan Śprajc, który kierował tymi badaniami twierdzi, że są to przykłady wtórnego wykorzystania zabytków z tak zwanej epoki klasycznej cywilizacji Majów. To pierwszy raz, gdy znaleziono dowody na takie zachowania. Być może znalezisko pozwoli poprawić periodyzację historii Majów oraz umożliwi na ustalenie, co tak naprawdę spowodowało upadek tej potężnej cywilizacji Ameryki Północnej.

Foto: INAH

 

 

 

Źródło: http://inah.gob.mx/boletines/14-hallazgos/6623-descubren-extenso-sitio-maya-al-sureste-de-campeche

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika baca

no i proszę bardzo - okazuje

no i proszę bardzo - okazuje się że piramidków jest na świecie jak mrówków a jako że miesiąc lipiec jest według kalendarza bacystycznego tradycyjnym miesiącem plądrowania piramid tak więc już za kilka dni czyli 29 czerwca wyrusza mała prywatna krucjata do zbadania zachodnio europejskiej piramidki i niestety ale od poczatku lipca baca będzie musiał się (w zalezności od rozwoju sytacji) na kilka lub kilkadziesiąt dni wylogować...
jest jeszcze ponad tydzień czasu i JEDNO lub najwyżej DWA miejsca wolne, bo niestety ale trzeba było zrezygnować z ludzi którzy na plądrowanie piramidy chcieli przyjechać heh... z...
rodzicami, nie moge no ja pier***
jak również z tych którzy nie przeszli testu na logiczne myślenie no ale byli pierwsi do objęcia dowództwa i logistyki wyprawy Smile
normalnie masakra, jakie to było nieporozumienie Lol
a zatem żeby znowu nie wyszedł z tego jakiś kabaret, żadnych taryf ulgowych i wyłacznie jeśli ktos spełnia WSZYSTKIE bez wyjątku warunki i spełnia WSZYSTKIE bez wyjątku wymagania to może jeszcze się dokoptować czyli wziąć udział w krucjacie...
wszystkie informacje o niej są tutaj: (oraz w komentarzach)
//innemedium.pl/wiadomosc/kolejna-piramida-w-europie-potrzebna-ekspedycja-naukowa
i na pytania na ktore już innym odpowiedzialem nie będę ponownie odpowiadał - już zresztą w ogóle nie ma czasu na jakiekolwiek pytania - tak więc jeśli ktoś chce się dokoptować do tej przygody to niestety ale MUSI spełnić wszystkie wymagania.
ewentualni kandydaci pod tym postem mogą podawać na siebie mailowe namiary
tylko namiary, żadnych pytań proszę... męczą mnie pytania a ponadto wszystko jest już jak nalezy zaplanowane Smile
ps Kuzyn nie chcesz przypadkiem jako największy niedowiarek wziąć z innegomedium jakiejś płatnej he he he (już widze jak Ci ją Admin daje) delegacji i się do krucjaty dokoptować jako obserwator z ramienia FIFA?
lub uczestnik?

Portret użytkownika Panteista

Życzę powodzenia chociaż

Życzę powodzenia chociaż wątpię, że oprócz korzeni i kamieni, na które przy każdym kopnięciu łopatą będzie natrafiać znajdziecie cokolwiek interesującego. Take drążenie w górze wymaga nieco mocniejszych narzędzi niż parę szpadli, a te z kolei wymagają prądu, o który w górach nie będzie łatwo. Szkoda, że wcześniej umknęła mi ta ekspedycja bowiem chętnie przy browarku zobaczyłbym wasze postępy (niestety urlop już zaplanowany).
 
Niemniej raz jeszcze życzę powodzenia oraz liczę na jakiś ciekawy artykuł po powrocie.

Portret użytkownika baca

ależ net jest - 5 km od

ależ net jest - 5 km od piramidy a podejscie jak na Giewont - kto ma parę w łydkach może "surfować" - ja tam wole sie z neta wylogować i zalogowac do skrzynki browca... nogi lepiej na tym "wyjdą"

Portret użytkownika baca

wypluj te słowa Wybredna -

wypluj te słowa Wybredna - jestem co prawda wybitnym ginekologiem amatorem ale Tinie potrzebny jest doktor od głowy - chcesz z nią o tym porozmawiać?
bo ja nie chcę nawet na dwadzieścia kilometrów zbliżac się do kogoś kto na codzień rozmawia z jehową
ale Ty możesz - kobiety upierdliwe zawsze doskonale się dogadują między sobą -  o na przyklad z juszką Tina pisze wspólny bestseler Podjuszkiwaczki Zaginionej Arki - akcja dzieje się w Gdyni na przystanku autobusowym
a Ty jak nie będziesz za bardzo wybredna to na pewno zrobisz z Tiną jakieś fajne kręgi - jeszcze zdążycie się spiknąć i wydeptać coś ładnego przed żniwami
Wydeptywaczki Kręgów Zbożowych - dobre prawda Smile

Portret użytkownika Tina

bacucha..... hahaaaaa....

bacucha..... hahaaaaa.... ginekolodzy amatorzy mają coś z głową i napewno są  zboczeńcami! Paplasz jak przysłowiowa baba! Ale mamy jakiś wspólny cel... ty odkopujesz jakąś piramidę w Europie, a MY w Polsce, w Gdyni. Dobrze, że ciebie nie będzie, bo sam łopatą przegonilbyś chętnych 'bez łeb". Zobaczymy co nam z tej "swojej" piramidy przyniesiesz... Zróbcie film!
Jak będziesz chciał z nami kopać to się zgłoś do Jędrka z zespołu APTEKA. Też pochodzi z GDYNI... a ty skąd??

Portret użytkownika baca

he he widze że Jedrek z

he he widze że Jedrek z apteki już Cię namierzył - jeszcze tylko jakiś lekarz i będziesz mogła w końcu zażywac cos na uspokojenie - na początek poproś Jędrka o walerin forte... potem trzymaj się recepty...
udanej terapii Tina... wracaj szybko do zdrowia...

Portret użytkownika Tina

hahaa... Baca! zanim on mnie

hahaa... Baca! zanim on mnie namierzył najpierw ty mnie namierzyłeś i pisałeś maile w sprawie GROBOWCA KRÓLA JAHWE w Gdyni. On jest muzykiem, a ty nie wiadomo kim jesteś! Jest kilka osób z "innenedium" którzy piszą do mnie maile bo chca wziąć udział w odkopywaniu piramidy w Gdyni.
Nie martw sie o moje zdrowie. Ja się dobrze trzymam czego i tobie życzę! A nie wypij za duzo tych browarów bo dostaniesz jakieś pijackie zwidy... biedny bacuś...

Portret użytkownika baca

dobra jest czterechtomb

dobra jest czterechtomb raiderow no to wystarczy... mysle że wystarczy... ale jako ze dzis internet zdycha to jutro popoludniu wam porozsylam maile- dzis nie dam rady bo juz probowalem no i lipa...
do jutra zatem ludziska

Portret użytkownika hokuspokuz

Ciekawe jest to pierwsze

Ciekawe jest to pierwsze zdjecie z wielkim "glazem" - zastanawiam sie w jaki sposob znalazlo sie pod nim chyba uciete drzewko zakladajac nawet ze nie jest uciete to tak czy siak nie przetrwalo by stu lat poniewaz by sie rozlozylo a chyba zakladamy ze ten artefakt lezy tam ciut dluzej.

Portret użytkownika Zenek

Zaraz się okaże iż

Zaraz się okaże iż "przypadkowo" okoliczni wieśniacy rozbiora znależisko na potrzeby budowy okolicznej drogi jak to było ze zniszczoną niedawno piramidą.
 
Dziwne cegły na tym zdjeciu są.

Skomentuj