Odnaleziono nieznane dotąd miasto Majów pełne piramid

Kategorie: 

Foto: INAH

W środku lasu w południowym Meksyku odnaleziono nieznane dotąd miasto, które musiało być kiedyś zamieszkiwane przez cywilizację Majów. Udało się tego dokonać dzięki analizom zdjęć lotniczych. Według archeologów miasto nazywa się Chactun i istniało między 600 a 900 rokiem naszej ery.

 

Obszar, w którym się znajduje to lokalny rezerwat Calakmul. Uczeni już jakiś czas temu wytypowali ten obszar, jako możliwe miejsce pozostałości kultury Mezoameryki. W końcu udało się przeprowadzić wyprawę, która przyniosła rezultaty w postaci potwierdzenia stawianej wcześniej hipotezy.

[ibimage==18107==Oryginalny==Oryginalny==self==null]

Foto: INAH

Według opisów uczestników wyprawy poruszali się oni w bardzo trudnym terenie, w którym z wielkim trudem przemieszczały się specjalne samochody terenowe. Przed pojazdami konieczne było karczowanie sporych obszarów dżungli. Wysiłek jednak został nagrodzony i w pewnym momencie dotarli w miejsce, które było pełne ruin budowli sprzed lat.

Nazwę Chactun można tłumaczyć jako Wspaniały Kamień. Rzeczywiście jest tam sporo imponujących budowli z tego budulca. Naliczono piętnaście piramid o wysokości do 23 metrów. Odnaleziono również boisko do gry w popularną grę Majów przypominająca nasza piłkę nożną. W lokalizacji tej było też bardzo wiele rzeźb i reliefów kamiennych.

[ibimage==18104==Oryginalny==Oryginalny==self==null]

Foto: INAH

Niektóre z płaskorzeźb noszą ślady wykorzystania ich przez ludzi, którzy najwyraźniej nie do końca rozumieli, z czym mają do czynienia. Może to oznaczać, że miasto jest starsze niż ustalono na podstawie dotychczasowych danych. Fakt, że w okolicy tych płaskorzeźb znajdowano ślady po składaniu ofiar, może sugerować, że późniejsi mieszkańcy Chactun uważali te obiekty za miejsca kultu. Wydaje się jednak, że nie byli oni w stanie przeczytać znajdujących się na tych pomnikach inskrypcji, ponieważ płyty z reliefami znajdowano rzeźbą do ziemi.

[ibimage==18105==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Foto: INAH

Słoweński archeolog, Ivan Śprajc, który kierował tymi badaniami twierdzi, że są to przykłady wtórnego wykorzystania zabytków z tak zwanej epoki klasycznej cywilizacji Majów. To pierwszy raz, gdy znaleziono dowody na takie zachowania. Być może znalezisko pozwoli poprawić periodyzację historii Majów oraz umożliwi na ustalenie, co tak naprawdę spowodowało upadek tej potężnej cywilizacji Ameryki Północnej.

[ibimage==18106==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Foto: INAH

 

 

 

Źródło: http://inah.gob.mx/boletines/14-hallazgos/6623-descubren-extenso-sitio-maya-al-sureste-de-campeche

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika baca

no i proszę bardzo - okazuje

no i proszę bardzo - okazuje się że piramidków jest na świecie jak mrówków a jako że miesiąc lipiec jest według kalendarza bacystycznego tradycyjnym miesiącem plądrowania piramid tak więc już za kilka dni czyli 29 czerwca wyrusza mała prywatna krucjata do zbadania zachodnio europejskiej piramidki i niestety ale od poczatku lipca baca będzie musiał się (w zalezności od rozwoju sytacji) na kilka lub kilkadziesiąt dni wylogować...
jest jeszcze ponad tydzień czasu i JEDNO lub najwyżej DWA miejsca wolne, bo niestety ale trzeba było zrezygnować z ludzi którzy na plądrowanie piramidy chcieli przyjechać heh... z...
rodzicami, nie moge no ja pier***
jak również z tych którzy nie przeszli testu na logiczne myślenie no ale byli pierwsi do objęcia dowództwa i logistyki wyprawy Smile
normalnie masakra, jakie to było nieporozumienie Lol
a zatem żeby znowu nie wyszedł z tego jakiś kabaret, żadnych taryf ulgowych i wyłacznie jeśli ktos spełnia WSZYSTKIE bez wyjątku warunki i spełnia WSZYSTKIE bez wyjątku wymagania to może jeszcze się dokoptować czyli wziąć udział w krucjacie...
wszystkie informacje o niej są tutaj: (oraz w komentarzach)
http://innemedium.pl/wiadomosc/kolejna-piramida-w-europie-potrzebna-ekspedycja-naukowa
i na pytania na ktore już innym odpowiedzialem nie będę ponownie odpowiadał - już zresztą w ogóle nie ma czasu na jakiekolwiek pytania - tak więc jeśli ktoś chce się dokoptować do tej przygody to niestety ale MUSI spełnić wszystkie wymagania.
ewentualni kandydaci pod tym postem mogą podawać na siebie mailowe namiary
tylko namiary, żadnych pytań proszę... męczą mnie pytania a ponadto wszystko jest już jak nalezy zaplanowane Smile
ps Kuzyn nie chcesz przypadkiem jako największy niedowiarek wziąć z innegomedium jakiejś płatnej he he he (już widze jak Ci ją Admin daje) delegacji i się do krucjaty dokoptować jako obserwator z ramienia FIFA?
lub uczestnik?

Portret użytkownika Panteista

Życzę powodzenia chociaż

Życzę powodzenia chociaż wątpię, że oprócz korzeni i kamieni, na które przy każdym kopnięciu łopatą będzie natrafiać znajdziecie cokolwiek interesującego. Take drążenie w górze wymaga nieco mocniejszych narzędzi niż parę szpadli, a te z kolei wymagają prądu, o który w górach nie będzie łatwo. Szkoda, że wcześniej umknęła mi ta ekspedycja bowiem chętnie przy browarku zobaczyłbym wasze postępy (niestety urlop już zaplanowany).
 
Niemniej raz jeszcze życzę powodzenia oraz liczę na jakiś ciekawy artykuł po powrocie.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika baca

ależ net jest - 5 km od

ależ net jest - 5 km od piramidy a podejscie jak na Giewont - kto ma parę w łydkach może "surfować" - ja tam wole sie z neta wylogować i zalogowac do skrzynki browca... nogi lepiej na tym "wyjdą"

Portret użytkownika kuzYn

Oczywiście że wezmę udział

Oczywiście że wezmę udział jako korespondent wojenny ( nigdy nie wiadomo, co tam sie będzie działo) na odległość. Będziesz mi baca przysyłał sms-y i mms-y, a ja wszystko zamieszczę na forum.  Biggrin

[ibimage==18164==Oryginalny==Oryginalny==self==null]

 

Strony

Skomentuj