Odnaleziony alfabet sprzed 3000 lat - przełomowe odkrycie dla zrozumienia starożytnej cywilizacji biblijnej
Image

Świat naukowy zachwycił się niezwykłym odkryciem dokonanym przez archeologów w Jordanii. Po latach poszukiwań udało się odsłonić tajemnicze gliniane tabliczki, na których zapisano alfabet stworzony przez starożytną cywilizację Kananejczyków, żyjącą na Bliskim Wschodzie aż do XIII wieku p.n.e. To przełomowe znalezisko, które może pomóc lepiej zrozumieć dzieje tej biblijnej kultury.
Poszukiwania zaginionego alfabetu trwały od 1964 roku, kiedy to archeolodzy natrafili na pierwsze ślady tej niezwykłej spuścizny. W miejscu starożytnej osady Deir Allah w Jordanii odkryto wówczas 15 różnych gliniaych tabliczek, pokrytych nieznanymi dotąd znakami pisma. Dopiero teraz, po latach szczegółowych badań, naukowcom udało się rozwikłać tę tajemnicę.
Kananejczycy to rdzenna grupa ludności, która kwitła na Bliskim Wschodzie aż do XIII wieku p.n.e. Zamieszkiwali oni obszar określany mianem "Ziemi Obiecanej", rozciągający się od 3500 roku p.n.e. do 1200 r. p.n.e. Następnie ich ziemie zostały podbite przez plemiona izraelskie, po ich wyjściu z Egiptu. Kananejczycy są wielokrotnie wspominani w Starym Testamencie, m.in. w Księdze Rodzaju, Kapłańskiej, Powtórzonego Prawa i Księdze Jozuego.
Odnalezione tabliczki pochodzą właśnie z tego okresu, kiedy Kananejczycy dominowali na tych terenach. Badania wykazały, że napisy na nich były pisane od lewej do prawej i zawierały 29 unikalnych znaków, takich jak kropki, pionowe paski i inne abstrakcyjne wzory. Sugeruje to, że mogły to być krótkie powiedzenia kultowe, nawiązujące do świątyni religijnej, w której je odnaleziono.
Owa świątynia znajdowała się w starożytnej osadzie Deir Allah, położonej w centrum Doliny Jordanu. Budowla ta uległa zniszczeniu w okresie masowych zniszczeń, trwających od XIII do XII wieku p.n.e. Wśród ruin archeolodzy odkryli nie tylko tabliczki z nieznanym pismem, ale także ceramikę, kielichy, naczynia ceremonialne oraz elementy uzbrojenia. Znaleziono także rzeźby, będące darem od egipskiej królowej Tuosret, co pozwoliło ustalić przybliżoną datę zniszczenia - nieco późniejszą niż 1180 rok p.n.e.
Pismo na tablicach wykazywało podobieństwo do pisma protosynajskiego, systemu pochodzącego ze środkowej epoki brązu, który mógł być przodkiem tego alfabetu. Naukowcy zidentyfikowali także znak "ayin", oznaczający "oko", co sugeruje, że tablice zawierały "krótkie powiedzenia rytualne" i "przysłowia poetyckie", używane w kultowych obrzędach świątyni.
Odkrycie to rzuca nowe światło na umiejętność pisania i czytania w epoce brązu. Dotychczas uważano, że pismo alfabetyczne było wówczas zarezerwowane jedynie dla potężnych społeczeństw, takich jak państwo egipskie, i skupione głównie w rękach skrybów. Tymczasem tablice z Deir Allah mogą świadczyć, że pismo było także używane w mniejszych ośrodkach kultowych, być może w całym regionie Kanaanu.
Choć naukowcy wciąż mają wiele pytań dotyczących tego niezwykłego odkrycia, to już teraz można stwierdzić, że odnaleziony alfabet Kananejczyków stanowi bezcenną spuściznę, która pomoże lepiej zrozumieć dzieje tej starożytnej cywilizacji biblijnej.
- Dodaj komentarz
- 730 odsłon