Ogromne miasto Majów odkryte w dżungli

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Naukowcy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku (INAH) oraz Projektu Archeologicznego Bajo Laberinto przeprowadzili skan lidarowy stanowiska archeologicznego Calakmul Maya i ujawnili pozostałości dużego miasta, które przez wiele lat zostało ukryte pod gęstą osłoną nieprzeniknionej dżungli.

 

Krótki raport na temat odkrycia jest opublikowany na stronie INAH. Badania przeprowadzono z wykorzystaniem technologii skanowania radarowego terenu przeprowadzono za pomocą specjalnego urządzenia - lidaru, który został zainstalowany na samolocie. Według archeologów Calakmul leży głęboko w dżungli dużego basenu Petén w meksykańskim stanie Campeche. To miasto znane jest ze starożytnych źródeł. Była stolicą Królestwa Węża znanego jako „Kaan”.

 

W poprzednich latach naukowcom udało się dostać w to miejsce. Wcześniej znaleziono pozostałości niegdyś masywnych struktur, w tym glify przedstawiające węże. Odkrycie uznano za niezwykle ważne, a wokół pozostałości starożytnego miasta utworzono rezerwat. Jednak dopiero teraz nowa technologia skanowania pozwoliła naukowcom naprawdę docenić rozległość starożytnego miasta. 

 

Naukowcy przeprowadzili zdjęcia lotnicze na obszarze 95 kilometrów kwadratowych. W rezultacie odkryto ślady niegdyś gęstej zabudowy miejskiej, całych osiedli mieszkaniowych. Fotografie pokazują więc granice 60 oddzielnych budynków zgrupowanych wokół świątyń i innych sanktuariów.

 

Badacze odkryli również, co mogło być placami lub targowiskami wykorzystywanymi do handlu i handlu. Gęstość zabudowy wskazuje, że około 700 rne Calakmul było jednym z największych miast w obu Amerykach. Według archeologów w szczytowym okresie rozwoju mieszkało w nim około 50 tysięcy mieszkańców, a jego powierzchnia przekraczała 70 kilometrów kwadratowych.

 

Ze źródeł pisanych wiadomo, że w okresie klasycznym Calakmul zaciekle konkurował z głównym państwem Majów tamtych czasów - miastem Tikal, położonym na południu.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Komentarze

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj