Oko Saurona nad Moskwą wzbudziło polityczną debatę w Rosji

Kategorie: 

Źródło: Internet

Rosyjscy fani trylogii JRR Tolkiena, wspierani przez producentów trzeciej części kinowej superprodukcji o przygodach hobbita Bilbo Bagginsa, postanowili zrobić intrygujący happening. W Moscow International Business Center, gdzie znajduje się najwyższy budynek Europy, zaplanowano umieszczenie projekcji tak zwanego Oka Saurona. Nieoczekiwanie wzbudziło to protesty ze strony Cerkwi Moskiewskiej.

 

Oko Saurona miało górować nad Moskwą przez kilka godzin po zmroku 11 i 12 grudnia. Zbiegało się to z akcją promocyjną najnowszej części ekranizacji Hobbita. Miejscowi duchowni postawili jednak weto twierdząc, że to demoniczny symbol i nie ma dla niego miejsca w stolicy Rosji.

"Oko Saurona jest symbolem demonicznym... Nie zdziwiłbym się gdyby po umieszczeniu go coś złego stało się miastu" - powiedział Archikapłan Cerkwi, Wsewolod Chaplin

Aby uchronić się od złego omenu, oraz gniewu miejscowych hierarchów kościelnych postanowiono, że happening jednak się nie odbędzie. Trzeba przyznać, że Oko Saurona spoglądające na Zachód z najwyższej wieży w Rosji i w Europie, to coś, co może być bardzo sugestywne.

[ibimage==23507==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

 

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika ekscelencja

Mam wrażenie iż powieść

Mam wrażenie iż powieść Tolkiena dotyczy czasów starożytnej Mezopotamii. Sumeryjski epos o początkach starożytnej Mezopotamii mówi: " Enki i jego boska małżonka Ninmah stworzyli z gliny człowieka, by ten im służył. Bogowie też podarowali mu narzędzia pracy(np. motykę),  nauczyli go uprawy zbóż, wynaleźli dla niego sztukę pisania." Badania pokazują żywą tradycję epicką tamtych czasów która opisuje ogólnoludzkie pierwiastki identyczne z tymi, które znalazły się w podstawach niektórych ksiąg Starego Testamentu. I tak np. Sargon(Szarrukin), założyciel dynastii(2340-do ok 2200 p.n.e.) i twórca pierwszego państwa przestrzennego na terenie Międzyrzecza, był wg legendy dzieckiem którego matka - była kapłanka, porzuciła w trzcinowym koszyku na rzece Eufrat. Został on wychowany przez ogrodnika Akki i został ulubieńcem boginii Isztar - tak jak bohaterowie i półbogowie Tamuz i Gilgamesz. Następnie przez Isztar został wyniesiony na tron i panował nad Międzyrzeczem. Z doniesień źródeł historycznych wiadomo iż Sargon dokonywał skutecznych podbojów . Podporządkował sobie Sumer, północną Syrię aż do Libanu i gór Taurus. Zdobył także Elam i tereny północnej Mezopotamii tzw. kraj Subartu, od gór do rzek Chabur i Balich. Nie bez powodu używał Sargon tytułu "króla czterech stron świata". Oczywistym jest fakt że to wszystko nie odbywało się gładko tylko temu procesowi  towarzyszyło wiele ruchów protestujących i walczących z armią Sargona. On jednak stworzył elastyczną armię nastawioną na indywidualne wyszkolenie bojowe, nową broń: łuk i oszczep. Ta wiedza jest dostępna w akademickich źródłach historycznych. Myślę że Powieści Tolkiena oparte są na tamtych czasach. Oczywiście ubrane epicko z przedstawieniem Saurona-Sargona jako postaci demonicznej. Jednakowoż ponieważ dociekliwość jest cechą umysłowości ludzkiej i chęć poznania początków własnego gatunku powoduje że pojawiają się odpowiedzi na te potrzeby np. w postaci tego typu powieści. Pozdrawiam. E.

Portret użytkownika Isabella

I znow powstanie to co bylo ,

I znow powstanie to co bylo , zrosnie to co bylo zlamane i powstanie to co bylo zgiete.
Przyjdzie krol 4 stron swiata i bedzie rzadzil wszystkimi na ziemi a nad nim bedzie tylko BOG, czy jak niektorzy mowia wielki architekt.

Portret użytkownika Isabella

Istnieje stara asyryjska

Istnieje stara asyryjska przepowiednia o 3 Sargonie, ktory ma ozywic ludzi.
Przyjsc ma on z wysokiej polnocy i bedzie wszystko wiedzial i wszystko znal
Nikt nie bedzie tak madry jak on. Jego  moc bedzie przeogromna i on bedzie dawal ludziom swiatlo.
Jesaja mowi o narodzie w gorach tzw. Germanach czyli Wendach ,czyli dzisiejszych Slowianach !
Z nimi bedzie Bog.
Moc i klamstwo,
Wiara i chec
on bedzie dzieckiem nadzieji i przyniesie swiatlo.

Portret użytkownika 1488

Zibi...pomyśl nad

Zibi...pomyśl nad suplementacją leków nootropowych (na ich temat info w sieci)
Z ich powmocą dostrzeżesz to...czego nie dostrzegałęś JESZCZE do tej pory !
 
POLECAM !

Człowiek wilkiem człowiekowi, a kiwi kiwi kiwi : )

Portret użytkownika zibi1973

W tych włosach są twarze w

W tych włosach są twarze w twarzach tak to wygląda,mnie nie pytajcie czemu tak jest,trzeba zadać pytanie tym co lubią twarze w filmikach dodają,na fotkach,przeważnie widać kilka twarz ,boczna,nie zawsze oko czy nos jest tym co się widzi,na jasny kolor zaznaczyłem następne twarze,gdyby była lepsza kopia tego filmiku,by się jeszcze coś znalazło                                                                    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/af87875609f3c395.html                                                                 

Strony

Skomentuj