Kategorie:
W 1968 roku z brytyjskiego miasta Portsmouth wypłynął okręt podwodny kupiony przez Izrael od władz Wielkiej Brytanii. Jednostka o nazwie Dakar, wyruszyła w trzy tygodniową podróż do izraelskiego miasta Hajfa. Załoga łodzi, nigdy nie dotarła do portu. 9 stycznia 1968 roku łódź była widziana po raz ostatni.
Komunikacja z załogą utrzymywana była do 24 stycznia. Po minięciu Krety, kapitan łodzi podwodnej Jakow Ranaan zapowiedział, że Dakar przybędzie do Hajfy prawie dzień przed planowanym terminem. Był to ostatni komunikat otrzymany z łodzi podwodnej. Premier kraju przyznał, że komunikacja z okrętami podwodnymi została utracona po dwóch dniach zupełnej ciszy. Trwające blisko pięć lat poszukiwania zatopionej łodzi, nie przyniosły żadnych rezultatów.
Los jednostki, poznano dopiero 31 lat później, w 1999 roku. Wrak jednostki, został odnaleziony przez amerykańskie łodzie podwodne, przeczesujące dno między Cyprem a Kretą. Dalsze śledztwo wykazało, że łódź nie była uszkodzona. Łódź była w niemal nienaruszonym stanie. Oficjalne dokumenty dotyczące wyników przeglądu okrętu, zostały odtajnione dopiero w 2015 roku.
Wyjaśniono w nim, że okręt nie został zaatakowany, a przyczyną zatonięcia była tajemnicza awaria wszystkich systemów. Dokumenty nie wskazywały jednak żadnej przyczyny. Stąd też, zaczęły pojawiać się różne wersje: od promieniowania emitowanego przez podwodny wrak UFO, aż po techniczny sabotaż. Mimo wszelkich starań, nie udało się wynieść łodzi z głębokości 3000 metrów.
Sytuację komplikuje fakt, że śledczy nie znaleźli ani jednego ciała członków załogi. Niezależni badacze uważają to za jasny sygnał, że załoga została porwana. Znaleziono nawet zapisy w archiwalnym raporcie z Wielkiej Brytanii, w którym jest mowa, o angielskim trawlerze rybackim, który mniej więcej w tym samym czasie zgłosił 22-metrowy okrągły obiekt w rejonie w którym znaleziono wrak okrętu. Obiekt wypłynął na powierzchnię, a następnie powrócił w głębiny. Mogła to być więc sama łódź albo bezpośrednia przyczyna jej zatonięcia. Na tą chwilę, zagadkowy obiekt pozostaje zaklasyfikowany jako USO.
Komentarze
Skomentuj