Orbita komety Elenin nadal nie jest pewna

Kategorie: 

gadzetomania.pl

10 grudnia 2010 roku, nieznany rosyjski astronom Leonid Elenin odkrył obiekt, kometę oznaczoną sygnaturą C/2010 X1. Kometa zyskała też po prostu miano Elenin i została zaklasyfikowana w obserwatorium NEO (Near Earth Objects) co oficjalnie potwierdza jej status, jako obiektu przechodzącego w pobliżu Ziemi.

W momencie odkrycia komety ustalono, że peryhelium ( najbliższy punkt orbity względem naszego Słońca) wyniesie około 8.8 AU (1 AU = 149, 598, 000 kilometrów). Setki obiektów z przestrzeni przybywa od strony obłoku Oorta, aby kontynuować swoją orbitę względem naszej gwiazdy. Wydawało się, więc początkowo, że Elenin, jakkolwiek ciekawy, jest zwykłą nieistotną typową kometą.

 

Rekalkulacje jej orbity wykonane miesiąc później wskazały, że jej peryhelium zmniejszyło się do wartości od 0,15 do 0,24 AU. Dystans jest nadal bardzo bezpieczny nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę długi na setki kilometrów i pełny różnego rodzaju gruzu kosmicznego, warkocz komety. Jednak nie jesteśmy w stanie do tej chwili określić dokładnie ścieżki orbity i każde przewidywania w tej materii zdają się być oparte na domysłach.

 

Według ostatnich obliczeń naukowców peryhelium komety wyniesie 0, 45 AU a wydarzy się to 10 września 2011. Obiekt znajdzie się wtedy około 67 319 100 kilometrów od nas. Biorąc pod uwagę te przewidywania powinniśmy być w stanie obserwować kometę z Ziemi począwszy od sierpnia 2010 zwłaszcza, że jej warkocz zapewne rozbłyśnie światłem odbitym Słońca.

 

 Okres obiegu ciała niebieskiego wokół Słońca wynosi około 9900 lat a nadal nie jest wiadoma jej masa. Brak oficjalnych doniesień na ten temat ze strony jakiejkolwiek agencji kosmicznej. Według aktualnych danych Elenin porusza się z prędkością 85, 000 km/h i jasność obiektu będzie się zmieniać w zależności od pozycji. NASA i Marynarka Wojenna USA przygotowały projekcję przejścia komety co można obserwowac na tym diagramie.

 

 

Artykuł pochodzi ze strony zmianynaziemi.pl , kopiowanie dozwolone za zgodą administratora witryny

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Skomentuj