Ostatnie badania wskazują na to, że podróże w czasie są możliwe

Kategorie: 

Źródło: dreamstime

Zgodnie z nowym badaniem podróże w czasie są możliwe, przynajmniej z naukowego punktu widzenia. Badacz zajmujący się tym zagadnieniem, stwierdził, że przestrzeń nie powinna być dzielona na trzy wymiary, gdzie czas jest rozdzielony od pozostałych. Jego zdaniem czas jest poprostu kolejnym wymiarem, który przy odpowiednich środkach może być przez nas eksplorowany

 

Chociaż koncept podróży w czasie był wielokrotnie rozpatrywany w popularnych filmach i książkach, nowy, rewolucyjny model udowadnia, że matematycznie rzecz biorąc podróż w czasie jest możliwa. Chociaż na razie możemy mówić jedynie teoretycznie, samo uznanie że istnieje możliwość odbycia takiej podróży jest już wielkim krokiem naprzód. Wspomniane badanie zostało opublikowane niedawno w czasopiśmie naukowym IOPscience Journal Classical and Quantum Gravity.

Ben Tippett, doktor matematyki i fizyki twierdzi, że ​​przestrzeń nie powinna być podzielona na trzy wymiary. Zamiast tego należy wyznaczyć cztery wymiary jako kontinuum czasoprzestrzeni, w którym różne kierunki są ze sobą połączone. Opierając się na teorii Einsteina, naukowcy przypominają, że krzywizna przestrzeni kosmicznej jest odpowiedzialna za zakrzywione orbity planet we wszechświecie. Naukowiec twierdzi, że jeśli czas kosmiczny nie byłby "zakrzywiony" planety we wszechświecie poruszałby się w prostej linii.

W badaniu Tippett wymyślił model matematyczny zwany Traversable Acausal Retrograde Domain in Space-time lub bardziej skrótowo nazywany TARDIS. Tippett opisuje to jako pęcherzyk czasoprzestrzenny, który może przenosić masę przez przestrzeń. Taka "bańka" przemieszczałaby się w przestrzeni czasowej z prędkością większą niż 8 prędkości światła, co umożliwiałoby jej podróż wstecz strumienia czasu.

Jednak mimo że naukowiec twierdzi, iż matematycznie rzecz biorąc podróże w czasie są możliwe, istnieje bardzo mała szansa aby ktoś w najbliższym czasie był w stanie zbudować taki wehikuł czasu. Zdaniem badaczy, wymagałoby to wytworzenia specjalnego materiału zwanego narazie "egzotyczną materią", która byłaby w stanie naginać czasoprzestrzeń. Niestety, tego typu materia nie została jeszcze odkryta, a w związku z tym nasze plany podróży w czasie trzeba odłożyć na później.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika innyswiat

Brak tym ludziom/naukowcom

Brak tym ludziom/naukowcom wyobrazni, zwłaszcza przestrzennej wyobrazni. Oczywiśćie że czas nie istnieje,jest złudzeniem umysłu,ponad to istnieje zawsze terazniejszość w której następuje ruch cząstek materi w przestrzeni. A czym jest tak naprawde materia?,oraz dzie kończy się w kosmosie?...tez może być materia złudzeniem jakiejś energii i ruchu niewyobrzżalnie małych cząstek... o ile cząstki niepodzielne istnieją?

Czas istniał by tylko wtedy gdyby cały wszechświat materia+energia i przemiany następywały by cyklicznie,to znaczy zawsze tak samo np. wielki wybuch a potem zapadanie się wszechświata i za każdym razem świat po wielkim wybuchu wyglądał by tak samo co do jednej cząstki...

 

Portret użytkownika solo80demo

Jeżeli ktokolwiek,

Jeżeli ktokolwiek, kiedykolwiek zajął się rozwojem duchowym ten wie i wynika to nawet z logiki, że czas jest koncepcją umowną i nie istnieje w rzeczywistości. Rzeczywistość to teraźniejszość. Istnieje tylko teraz cała reszta to złudzenie, któremu ulegamy przez nasz umysł i zaprogramowanie. Jakbym cofnął się w czasie Delorianem i zaczął namawiać doktora Browna, żeby wechikul zbudował na bazie Poloneza i on by to zrobił, to czy mój Delorian, którym cofnąłem się w przeszłość zmienił by się w Poloneza? Oficjalni naukowcy i nauczyciele są mistrzami świata w robieniu ludziom wody z mózgu, lepsi są nawet niż KK czy Islam. Czy uczli Was na matematyce o boskiej geometrii, proporcji, podziale? Nie zamiast tego uczy się nas na religi, że 6 i 9 to liczby szatana i że cała święta geometria to symbole szatana. Pozdrawiam.

Portret użytkownika Andrzej Muras

Nie wyrokuję czy podróż w

Nie wyrokuję czy podróż w czasie jest możliwa, czy nie. Chciał bym się jedynie rozprawić z jednym argumentem za jej niemożliwością. To t.zw. paradoks dziadka. Otóż wyobraźmy sobie podróżnika w przeszłość, który w owej przeszłości spotyka swego dziadka, jeszcze jako bezdzietnego młodzieńca. Dochodzi między nimi do zwady, w wyniku której nasz podróżnik swego dziadka zabija. Skoro tak, to kto spłodził jego ojca czy matkę i skąd on się wziął? Jego po prostu nie może być. Ale w takim razie kto zabił dziadka? Podobny paradoks można wymyślić dla podróży w przyszlość. Podróżnik w tejże przyszłości z gazety dowiaduje się, że on własnie zginął w wypadku lotniczym. Po  powrocie postanawia twardo nigdy nie leciec samolotem, dożywa późnego wieku i umiera w łóżku. Kto zatem zginął w wypadku?

Takie paradoksalne scenariusze można mnożyć i mają one rzekomo dowodzić niemożności podróżowania w czasie. Ale wystarczy zrobić jedno proste zalożenia. Zgodnie z nim zależność skutek - przyczyna jest odwracalne. Tradycyjnie przyjmujemy, że jeśli dwa wydarzenia są taką zależnością związane, to wcześniejsze jest przyczyną, z której wynikło późniejsze, jako jego skutek. No tak, ale jeśli obserwujemy tylko to późniejsze, to możemy powiedzieć, że to wcześniejsze musiało mieć miejsce, żeby to właśnie, przez nas obserwowane zaszło. A więc istnieje też (równolegle) relacja odwrotna od tradycyjnej. Uogólniając - z tych dwu zdarzeń każde jest równocześnie i przyczyną i skutkiem drugiego. Stosując taką relację do paradoksu dziadka stwierdzamy, ze nasz podróżnik mógł przeszłość odwiedzić, tyle, że nie mógl w niej dziadka zabić (nawet gdyby chciał, ba gdyby w tym celu w podróż się udał). Podobnie podróżnik w przyszłość nie mógł przeczytać o swojej śmierci w samolocie i skutecznie zrealizować zamiar nie latania samolotami. Albo nie przeczytał, albo mimo wszystko poleciał.

 

Portret użytkownika aabeen

Pierwszy z paradoksów

Pierwszy z paradoksów oczywiście istnieje i pewnie dlatego ma ograniczenia. Drugi nie może zaistnieć ponieważ przenosząc się w przyszłość znikasz w teraźniejszości czyli nie możesz zginąć w samolocie, samochodzie itp. Po prostu cię nie było! Odnośnie przeszłości w Biblii jest kilka ciekawych, może abstrakcyjnych ale budzących ciekawość informacji. Po pierwsze Jezus, niewierzącym w zmartwychwstanie, Saduceuszy mówi, że "...Bóg jest Bogiem żywych nie umarłych..." zwracając im uwagę, że po zmartwychwstaniu ludzie będą ..."niczym aniołowie w niebie..."! W innym miejscu mówi do uczniów, że przy zakończeniu świata "...jeden będzie wzięty a drugi pozostawiony..." gdziekolwiek by się nie znajdował. Wniosek: skoro dla Boga wszyscy są żywi niezależnie "kiedy" wobec nas żyli a po zmartwychwstaniu każdy będzie żyl jak anioł a zmartwychwstanie to nic innego jak "wzięcie" mówiąc dokładniej przemienienie lub pochwycenie jak mówi ap. Paweł - TO podróże w czasie są możliwe ale nie dla materii, z której jesteśmy zbudowani. Dla istot duchowych, niematerialnych przemieszczanie się w czasie jest jak najbardziej możliwe! Wybranie kogokolwiek kto odpowiada boskim normom prawości z naszej czasoprzestrzeni nie stanowi dla Boga problemu. Reszta pozostanie w nicości. Wystarczy, że Bóg o nich zapomni. Abstrakcyje ale w sumie do tego sprowadza się przekaz Biblii.

Dodam tylko, że captcha tutaj są beznadziejne!

Portret użytkownika Angelussimus

Nie istnieje czas i nie

Nie istnieje czas i nie istnieją alkternatywne wszechświaty. Czas nie jest żadnym wymiarem a jedynie myślową spekulacją,  dzieki której ludzki umysł próbuje zdefiniowac przestrzeń i ruch.

 Ta spekulacja odnosi sie do zagadnienia: "ile obrotów Ziemi wokół Słońca zajmie podróż do Syriusza"

Jako, że prędkość jest wielkością względną do punktu odniesienia nie zadajemy sobie w tym pytaniu z jaka prędkością to nastąpi.

 To takie proste i oczywiste, że trudne do pojęcia...

poza mną.... Smile

Portret użytkownika b@ron

kuźwa rozwalają mnie pomysły

kuźwa rozwalają mnie pomysły naukofcóf ... wymyślili wehikuł czasu, ale nie wymyślili jeszcze materiału na niego ... no do takich pomysłów to raczej nie potrzeba tytułu naukowego ... np. ja nie będąc naukowcem, idąc takim naukowym tokiem rozumowania, wymyśliłem że na planety odległe do 30lat świetlnych można dolecieć w ... godzinę ... tak, tak, w godzinę ... tyle że jeszcze nie wiem na czym...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Grak

Niesamowite jak niektórzy są

Niesamowite jak niektórzy są ograniczeni, gdyby kazdy myślał jak ty to dalej ludzie biegali by po sawannach za antylopami i zamieszkiwali jaskinie. Leonardo opracował samolot mimo że w jego czasach nie istniały materiały godne jego projektu co nie oznacza że dziś nie da się latać. Podobnie było z algorytmami komputerowymi, na ich zastosowanie musiał świat czekać niemal 3000 lat. Nie obrażaj nas naukowców tumanie, dzięki osobom z wizją możesz wylewać swoje bednie na tym forum.

Portret użytkownika aabeen

Leonardo, kolego opracował

Leonardo, kolego opracował samolot, czołg, łódź podwodną i nie wiadomo co jeszcze ale nie wymyślał bajek. Po prostu był wyjątkowo bystrym obserwatorem a jednocześnie potrafił swoje obserwacje mterializować. Nie zapieram się, że coś takiego jak podróże w czasie są niemożliwe jednak uważam że nie są i nie będą dostępne dla człowieka ze względu chociażby na ograniczenia jakie dotyczą atomów z jakich zostaliśmy zbudowani.

Portret użytkownika b@ron

po pierwsze to w którym

po pierwsze to w którym miejscu obraziłem "was" naukowców ? odniosłem się do konkretnego hmmm... badania

po drugie, w przeciwieństwie do ciebie, nie nazwałem nikogo tumanem ... więc zalecam nerwy na wodzy w dyskusji

co ty wynalazłeś skoro się ogłosiłeś naukowcem?

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Istota

I tak w to nie uwierzycie ale

I tak w to nie uwierzycie ale spróbuje coś wyjaśnić tak w skrócie:

Czas istnieje w ludzkiej wyobraźni, w umyśle który to próbuje poznać wszechświat.

Realnie czas nie istnieje, nigdy nie istniał.

Nie ma przeszłości ani przyszłości.

Istnieje chwila obecna w której w dużym uproszczeniu przemieszczają się cząsteczki.

Nie można podróżować w czasie.

Matematyka Smile za pomocą matmy da się wszystko wyliczyć i udowodnić, tylko że to nie będzie prawda.

Jest to wersja mocno uproszczona.

Nie macie pojęcia jak wszechświat wygląda, a co dopiero jak jest zbudowana jego konstrukcja, zasady, prawa itd.

 

Strony

Skomentuj