Pączek z Marsa - tajemnicze odkrycie łazika Perseverance

Kategorie: 

Źródło: NASA

Mars Perseverance, jeden z łazików NASA eksplorujących Czerwoną Planetę, niedawno natknął się na dość nietypowe odkrycie - skałę w kształcie pączka. Ta kuriozalna formacja geologiczna odbiega wyglądem od typowych, marsjańskich krajobrazów, co skłoniło naukowców do rozważenia hipotezy, że mogła ona nie pochodzić z Marsa.

 

Jak sugeruje Instytut Poszukiwań Inteligencji Pozaziemskiej (SETI), zaskakująco kształtna skała mogła być meteorytem, który dotarł do powierzchni planety razem z innymi, mniejszymi fragmentami. Mars, będący najbliższą pasowi asteroid planetą w Układzie Słonecznym, jest regularnie bombardowany kamieniami z kosmosu. Ze względu na rzadką atmosferę, te kosmiczne podróżniki często lądują na powierzchni Marsa nienaruszone. Co więcej, NASA udało się nawet zarejestrować dźwięk spadającego meteoroidu.

 

Niemniej jednak, niezbędne jest przeprowadzenie dalszych badań, aby potwierdzić pochodzenie kamienia-pączka. Możliwe, że jest to marsjańska skała, która uległa nietypowemu procesowi wietrzenia. Choć łaziki NASA wielokrotnie odkrywały już meteoryty na Marsie, znalezisko takiego obcego kamienia na obcej planecie to zjawisko naprawdę niecodzienne.

Warto zauważyć, że nie jest to pierwsze tego typu odkrycie na Marsie. Już w 2014 roku, przed łazikiem Opportunity pojawił się niewielki kamień przypominający swoim kształtem pączka. Po analizach okazało się, że najprawdopodobniej został on wyrzucony z koła łazika, co zdyskwalifikowało teorię o istnieniu marsjańskiego odpowiednika Homera Simpsona.

 

Tajemnicze znaleziska na powierzchni Marsa nieustannie intrygują i fascynują naukowców, będąc jednocześnie dowodem na aktywność i dynamikę planety. Każde nowe odkrycie poszerza naszą wiedzę o tym odległym świecie. Łaziki NASA kontynuują swoją misję na Marsie, dążąc do rozwiązania zagadki pochodzenia niezwykłych kamieni. Na razie pozostaje nam podziwiać ich odkrycia i z niecierpliwością oczekiwać kolejnych, niesamowitych wieści z Czerwonej Planety.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj