Paradoksy podróży w czasie a wyzwania współczesnej astrofizyki

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Choć idea podróży w czasie od wieków fascynuje ludzkość, naukowcy wciąż nie rozwiązali tej zagadki. Zgodnie z prawami termodynamiki, czas może płynąć tylko do przodu, a Wszechświat nigdy nie może całkowicie powrócić do poprzedniego stanu. Jednak niektórzy badacze, tacy jak profesor Ronald Mallett z Uniwersytetu Connecticut, podejmują ambitne próby stworzenia urządzenia umożliwiającego podróże w czasie.

 

 

Mallett, zainspirowany lekturą "Wehikułu czasu" H.G. Wellsa, poświęcił swoją karierę na badania nad teorią czarnych dziur i ogólną teorią względności Einsteina. Opracował on równanie, które według niego może pozwolić na manipulowanie grawitacją i tworzenie pętli czasowych. Naukowiec proponuje wykorzystanie pierścienia laserów do symulacji efektu zakrzywienia czasoprzestrzeni czarnej dziury. Jednak taka maszyna wymagałaby "energii na skalę galaktyczną", a Mallett nie jest pewien, jakich rozmiarów musiałby być taki wehikuł czasu.

 

Inne koncepcje skupiają się na tunelach czasoprzestrzennych - hipotetycznych tunelach w przestrzeni kosmicznej, które mogłyby umożliwiać podróżowanie po całym Wszechświecie. Jeśli udałoby się przesunąć jeden koniec tunelu z prędkością bliską prędkości światła, wówczas ruchomy koniec starzałby się wolniej niż nieruchomy, pozwalając na podróże w czasie.

 

Jednak te pomysły wciąż pozostają na etapie teoretycznym. Naukowcy muszą stawić czoła wielu paradoksom, takim jak "paradoks zamordowanego dziadka" - co by się stało, gdybyśmy cofnęli się w czasie i przypadkowo uniemożliwili spotkanie naszych dziadków?

 

Słynny fizyk Stephen Hawking próbował nawet zorganizować przyjęcie dla podróżników z przyszłości, ale nikt na nie nie przyszedł. Jak sam stwierdził: "Najlepszym dowodem na to, że podróże w czasie nie są i nigdy nie będą możliwe, jest fakt, że nie najechały nas hordy turystów z przyszłości".

 

Choć podróże w czasie pozostają na razie w sferze fantazji, naukowcy tacy jak Ronald Mallett wciąż podejmują próby, by uczynić je rzeczywistością. Być może kiedyś uda się rozwiązać te paradoksy i otworzyć drzwi do podróży w czasie. Do tego czasu pozostaje nam jedynie snuć domysły i zastanawiać się, jak taka możliwość zmieniłaby bieg historii.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj