Parasomnia: Odkrywanie tajemnic ludzkiego mózgu podczas lunatykowania

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Naukowcy z Holenderskiego Instytutu Neuronauki dokonali przełomu w badaniach nad parasomnią, zjawiskiem znanym jako lunatykowanie. Po raz pierwszy udało im się wywołać epizody lunatykowania w warunkach laboratoryjnych i zarejestrować aktywność mózgu pacjentów podczas tych stanów.

 

Parasomnie, czyli zaburzenia snu, w których osoba wykonuje złożone czynności bez pełnej świadomości, dotykają około 2-3% dorosłych. Lunatykowanie, będące jednym z typów parasomnii, to często źródło zażenowania i obaw wśród dotkniętych tym problemem. Dotychczas sposób leczenia polegał głównie na podawaniu nieskutecznych i mogących wywoływać skutki uboczne leków nasennych.

 

Przełomowe badania zespołu prof. Franceski Siclari rzucają nowe światło na to, co dzieje się w mózgu osoby doświadczającej epizodu lunatykowania. Naukowcy odkryli, że w 56% przypadków pacjenci relacjonowali przeżywanie snów o zbliżającym się niebezpieczeństwie lub nieszczęściu. Analiza aktywności mózgu wykazała, że wzorce te są podobne do tych obserwowanych podczas snu REM - fazy snu, w której zwykle występują najbardziej intensywne sny.

 

Badacze mają nadzieję, że dalsze prace pozwolą na opracowanie skuteczniejszych metod leczenia parasomnii, opartych na zrozumieniu mechanizmów leżących u ich podłoża. Być może w przyszłości uda się stworzyć urządzenia umożliwiające monitorowanie aktywności mózgu pacjentów w warunkach domowych, dostarczając naukowcom jeszcze większej ilości danych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj