Patrzenie komuś w oczy przez 10 minut powoduje zmianę stanu świadomości.

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W 2015 roku włoski psycholog odkrył, jak wywołać odmienny stan świadomości bez narkotyków, prosząc 20 ochotników, aby usiedli i patrzyli sobie w oczy przez 10 minut. To zwodniczo proste zadanie nie tylko spowodowało, że ochotnicy mieli dziwne odczucia poza ciałem, ale także ujrzeli halucynacje potworów, ich krewnych i siebie w osobie partnera. 

 

W eksperymencie przeprowadzonym przez Giovanniego Caputo z Uniwersytetu w Urbino, 20 młodych mężczyzn (w tym 15 kobiet) sparowało się w pary, siedziało w słabo oświetlonym pokoju oddalonym od siebie o 1 metr i przez 10 minut wpatrywało się w oczy swojego partnera. Oświetlenie w pomieszczeniu było wystarczająco jasne, aby ochotnicy mogli łatwo rozpoznać rysy twarzy partnera, ale wystarczająco słabe, aby zmniejszyć ich ogólną percepcję kolorów. 

 

Grupę kontrolną, składającą się z kolejnych 20 ochotników, poproszono o siedzenie i gapienie się w parach przez 10 minut w innym słabo oświetlonym pokoju, ale ich krzesła były skierowane w stronę pustej ściany. Wolontariuszom nie powiedziano prawie nic o celu badania, jedynie, że było to związane z „doświadczeniem medytacyjnym z otwartymi oczami”. Po 10 minutach ochotników poproszono o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego tego, czego doświadczyli w trakcie i po eksperymencie.

 

Jeden kwestionariusz koncentrował się na objawach dysocjacyjnych, których mogli doświadczyć ochotnicy, podczas gdy inny pytał ich o to, co postrzegają na twarzy partnera (grupa „wpatrywania się w oczy”) lub na własnej twarzy (grupa kontrolna). Dysocjacja to termin używany w psychologii do opisania szeregu doświadczeń psychologicznych, które sprawiają, że dana osoba czuje się odłączona od najbliższego otoczenia. Objawy takie jak utrata pamięci, widzenie wszystkiego w zniekształconych kolorach lub poczucie nierealności świata mogą być wywołane przez nadużycia i traumę, narkotyki takie jak ketamina, alkohol i LSD, a teraz najwyraźniej patrzenie w twarz.

 

Uczestnicy grupy wpatrującej się powiedzieli, że mieli wciągające doświadczenie niepodobne do niczego, co czuli wcześniej. Według Caputo w Psychiatry Research grupa patrząca w oczy przewyższała grupę kontrolną we wszystkich kwestionariuszach, co sugeruje, że wpatrywanie się w oczy innej osoby przez 10 minut bez przerwy miało na nią głęboki wpływ na percepcję wzrokową i stan psychiczny. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj