Peruwiańscy archeolodzy natrafili na kolejny podziemny kompleks!

Kategorie: 

Źródło: Matt Allen

Naukowcy z Peru odkryli złożony podziemny kompleks zbudowany przez starożytną kulturę Chavín. Kultura ta rozwinęła się na andyjskich wyżynach na północy Peru w okresie od 1300 i 550 p.n.e. Archeolodzy uważają że odnaleziony kompleks stanowi miejsce pochówku stworzone przed tysiącami lat.

 

Przedstawiciele kultury Chavín rozszerzalo swoje wpływy na inne cywilizacje wzdłuż wybrzeża. Ich cywilizacji miała posiadać między innymi zaawansowaną wiedzę z zakresu metalurgii, lutowania i kontroli temperatury. Jednak pomimo tak dużej wiedzy którą prezentowali, nadal nie wiemy zbyt wiele na temat samych przedstawicieli tej kultury. W tym kontekście przydatne wydaje się wspomniany na początku system podziemnych korytarzy, który już teraz został określony jako najważniejsze odkrycie archeologiczne w Peru z ostatnich 50 lat.


Od czerwca 2018 roku zespół archeologów odkrył trzy nowe podziemne galerie na obszarze sąsiadującym z okrągłym placem należącym niegdyś do kultury Chavín. Na miejscu odnaleziono niezwykłe kawałki ceramiki, naczynia i nienaruszone ludzkie szczątki, które mogą pomóc w dalszych badaniach na temat mieszkańców mezoameryki. Według amerykańskiego antropologa i archeologa Johna Ricka, odpowiedzialnego za program badań archeologicznych i konserwacji Chavína, trzy odkryte galerie pochodzą z późnego okresu cywilizacji, który rozwinął się między 1300 a 550 rokiem pne. Co ciekawe, wewnątrz jednej z podziemnych galerii archeolodzy odkryli artefakty należące do późniejszej kultury Huaraz. 

Specjaliści projektu wykorzystali małe roboty z wbudowanymi mikro-kamerami do przeprowadzenia eksploracji tych nieznanych dotąd podziemnych korytarzy. Maszyny te - zaprojektowane na miejscu przez inżynierów z Uniwersytetu Stanford - były w stanie przecisnąć się przez niewielkie otwory w murach i odkryły wnęki w podziemnym labiryncie Chavin, gdzie przechowywano ich sekrety. Chavin de Huantar zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 roku i od tamtej pory znaleziono tam 35 połączonych ze sobą podziemnych przejść. Biorąc pod uwagę iż zdaniem ministra kultury tego kraju w 2018 roku odkryliśmy jedynie 15% z nich, dalsze odkrycia są jedynie kwestią czasu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Homo sapiens

Ładne podziemia, ale nie

Ładne podziemia, ale nie widać tam zaawansowanej technologii dopasowywania skalnych głazów do innych wspaniale obrobionych megalitów ! Widocznie jest to konstrukcja już popotopowa, ale coś musieli wiedzieć, bo jakieś tajemnice w niej zakodowali...

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj