Pięć najbardziej znanych potworów z jezior

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Jeziora i zbiorniki wodne na całym świecie od dawna fascynują ludzi swoimi tajemnicami i legendami. W ich głębinach, według miejscowych opowieści, kryją się niezwykłe stworzenia, które stanowią zarówno źródło strachu, jak i obiekt badań naukowych. Od Loch Ness w Szkocji po odległe wody Alaski, te mityczne potwory wywołują fascynację i są przedmiotem wielu spekulacji.

 

Nessie z Loch Ness, znane również jako "Potwór z Loch Ness", to jedno z najbardziej ikonicznych i tajemniczych stworzeń w folklorze szkockim. Legenda o Nessie sięga co najmniej XII wieku, ale światowe zainteresowanie wzrosło po serii doniesień w 1933 roku. Chociaż naukowe dowody na istnienie Nessie są nieuchwytne, potwór ten stał się trwałym elementem kultury popularnej. Jest symbolem Szkocji, przyciągającym turystów do malowniczego Loch Ness w poszukiwaniu tajemniczego stwora. Wizja Nessie, często przedstawiana jako ogromny, wężopodobny organizm, żyje w wyobraźni ludzi na całym świecie, będąc przedmiotem licznych teorii, badań i spekulacji.

W tajemniczych głębinach Jezior Killarney w Irlandii, według legend, kryje się potwór znany jako Muckie. Choć jest mniej znany niż szkocki Nessie, Muckie również wywołuje zainteresowanie i fascynację. W 2003 roku badania sonarowe dostarczyły dowodów na istnienie dużego, niezidentyfikowanego obiektu pływającego w tych wodach. Opowieści o Muckie, podobnie jak w przypadku Nessie, łączą historię z lokalnym folklorem, tworząc tajemniczą aurę wokół Jezior Killarney. Mieszkańcy i turyści od dawna są zaintrygowani możliwością istnienia tego tajemniczego stworzenia, które mogłoby rzucić nowe światło na niewyjaśnione zagadki naturalnego świata.

 

Memphre, tajemniczy potwór z Jeziora Memphremagog, położonego na granicy USA i Kanady, od wieków intryguje mieszkańców i turystów. To długie na 40 kilometrów jezioro lodowcowe powstało około 10 000 lat temu podczas ostatniej epoki lodowcowej i charakteryzuje się dużą głębokością, sięgającą 107 metrów.

 

Legendy o potworach w Jeziorze Memphremagog są częścią folkloru rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. W ciągu lat wiele osób twierdziło, że widziało Memphre, z pierwszymi udokumentowanymi doniesieniami sięgającymi wczesnych lat 1800. W XVIII wieku dobrze udokumentowane są opowieści Indian o spotkaniach z gigantycznym morskim stworem. Jednym z najlepszych opisów Memphre pochodzi z powieści Normana Binghama z 1926 roku, "Legenda o morskim wężu".

 

Z badań Sonii Bolduc z Uniwersytetu w Sherbrooke wynika, że do 1997 roku odnotowano 215 dobrze udokumentowanych obserwacji Memphre. W 1961 roku dwóch rybaków zgłosiło, że widziało czarne stworzenie o długości około 40 stóp płynące obok ich łodzi. W 1994 roku cztery osoby w dwóch oddzielnych łodziach zgłosiły obserwację 30-stopowego, czarnego, potwora z trzema garbami. Memphre często opisywany jest jako przypominający Potwora z Loch Ness, typowo przedstawianego jako zwierzę przypominające plezjozaura lub wieloryba.

 

Jezioro Iliamna na Alasce jest domem dla jednego z najbardziej zagadkowych i tajemniczych potworów wodnych w Ameryce Północnej. Ta odległa lokalizacja na Alasce od dawna jest przedmiotem opowieści o gigantycznym, tajemniczym stworzeniu, które rzekomo osiąga ponad 30 stóp długości. Pierwsze nowoczesne doniesienia o tajemniczym stworzeniu w największym jeziorze na Alasce pojawiły się w latach 40. XX wieku.

 

Jednak legendy rdzennych Amerykanów o tajemniczych stworzeniach w Jeziorze Iliamna sięgają znacznie dalej w przeszłość. Według legend ludu Tlingit, w wodach tego jeziora żyje potwór nazwany Gonakadet, opisywany jako przypominający wieloryba. Ludność Aleutów również miała swoją historię o bestii nazwanej Jig-ik-nak, która rzekomo zabijała i zjadała ludzi podróżujących drogą wodną​.

 

Zwierzę opisywane jest zazwyczaj jako bestia o dużej, szerokiej głowie i długim, zwężającym się ciele, z barwą wahającą się od koloru aluminium lub srebra do ciemnobrązowego. Większość świadków twierdzi, że widziała wyraźny ruch boczny ogona stworzenia. Wiele z doniesień koncentruje się wokół zatok Kokhanok Bay i Bay Pedro Bay. Jedna z relacji z 1977 roku mówi o widzianym przez pilota Tima LaPorte 14-stopowym rybie​​.

 

W jeziorze Okanagan w Kolumbii Brytyjskiej ukrywa się jedna z najbardziej tajemniczych i fascynujących legend Kanady – Ogopogo. To mityczne stworzenie wodne przez pokolenia zaprzątało wyobraźnię ludzi, stając się ikonicznym symbolem Doliny Okanagan. Ogopogo jest opisywane jako stworzenie o długim, wężopodobnym ciele.

 

Początki legendy o Ogopogo sięgają rdzennych mieszkańców Doliny Okanagan. Ludy Syilx i Secwepemc First Nations mają własne starożytne opowieści i wierzenia dotyczące duchów wodnych, znanych jako N’Ha-a-itk. Ta święta istota, zamieszkująca głębiny jeziora Okanagan, wykazuje uderzające podobieństwo do współczesnego Ogopogo.

W rdzennej społeczności N’Ha-a-itk był uważany za potężnego i duchowego bytu, symbolizującego głębokie powiązanie między naturą a ludźmi​ ​. Przez lata zgłaszano liczne obserwacje i spotkania z Ogopogo, które zwiększyły intrygę i tajemnicę otaczającą to stworzenie. Relacje pochodzą od osób o różnym pochodzeniu, od rybaków po turystów cieszących się spokojną przejażdżką łodzią. Jedno z najbardziej znaczących spotkań miało miejsce w 1926 roku, kiedy grupa świadków twierdziła, że widziała stworzenie przypominające dużego węża płynącego w charakterystyczny  sposób. Od tego czasu doniesienia o obserwacjach kontynuowano, każde dodając do trwającej fascynacji Ogopogo. Opowieści często dzielą wspólne elementy, opisując stworzenie o długim, falującym ciele i wyraźnych garbach przełamujących powierzchnię wody​.

 

Wszystkie te opowieści o potworach wodnych, choć niepotwierdzone naukowo, są ważnym elementem kultury i historii regionów, w których są obserwowane. Ich istnienie pozostaje niepewne, ale niezależnie od tego, czy są realne, czy tylko częścią ludzkich legend, pozostają fascynującym elementem badawczym w dziedzinie kryptozoologii. Niezależnie od tego, czy te stworzenia są nieznane gatunki, relikty przeszłości, czy produkty ludzkiej wyobraźni, ich opowieści pozostają żywe w kulturze i ciekawości ludzi na całym świecie, stanowiąc niewyczerpane źródło inspiracji i zagadek.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj