Pierwsza ryba przeszła test lustra wskazujący na samoświadomość

Kategorie: 

Źródło: Matthias Kleine/CC BY-SA 3.0

Badania naukowe sugerują, że ryby również mogą mieć świadomość. Niewielka rybka tropikalna dołączyła właśnie do grona ssaków i ptaków, które przeszły przez test lustra. Metoda ta pozwala badać samoświadomość u zwierząt i ludzi. Warto dodać, że jest to pierwsza w historii ryba, która pomyślnie zdała ten test.

 

Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził eksperymenty z udziałem Labroides dimidiatus. Wargatek sanitarnik to ryba okoniokształtna z rodziny wargaczowatych i mierzy maksymalnie kilkanaście centymetrów długości. Badacze wybrali właśnie te ryby ze względu na ich całkiem dobry wzrok, który pozwala im dostrzec pasożyty na innych rybach.

Do celów badawczych, 10 wspomnianych rybek umieszczono w osobnych zbiornikach, a w każdym z nich znajdowało się lustro. Początkowo wargatki sanitarniki zachowywały się agresywnie wobec swojego lustrzanego odbicia i traktowały je jak inną rybę, lecz z czasem ich zachowanie uległo zmianie – stworzenia wykonywały specyficzne ruchy, typowe dla samotnych osobników.

Źródło: Izuzuki/CC BY-SA 2.5

W dalszej części eksperymentu, naukowcy umieścili na głowach rybek imitujące pasożyty kolorowe plamy żelowe w taki sposób, aby mogły je zobaczyć jedynie w lustrzanym odbiciu. Okazało się, że wszystkie ryby, z wyjątkiem jednej, spędzały znacznie więcej czasu w takich pozycjach, które pozwalały im widzieć plamki żelowe w lustrze. Niektóre rybki częściej niż zwykle ocierały się o miejsca, na których znajdowały się żelowe plamki zupełnie tak, jakby chciały je usunąć z powierzchni swojego ciała.

 

Autorzy badań są przekonani, że specyficzne zachowanie niewielkich rybek potwierdza, iż potrafią one rozpoznać swoje odbicie w lustrze. Stwierdzono wręcz, że wargatki sanitarniki najwyraźniej posiadają w mózgu obszar odpowiedzialny za samoświadomość. Jeśli to prawda, wspomniane rybki będzie można postawić na równi z małpami, słoniami, delfinami i orkami, a także z gołębiami i ptakami z rodziny krukowatych – wymienione zwierzęta również pomyślnie przechodziły przez test z lustrem.

 

Aby zwierzę mogło zdać ten test, musi rozpoznać siebie w lustrze. Wargatki sanitarniki prawdopodobnie zrozumiały, czym tak naprawdę jest lustrzane odbicie, na co wskazuje ich zachowanie. Jednak wielu naukowców sceptycznie podchodzi do tego odkrycia, ponieważ zachowanie rybek nie było dla nich jednoznaczne. Proces rozpoznawania siebie w lustrze zdecydowanie lepiej widać na przykładzie małp.

 

Wyniki badań zostały opisane w czasopiśmie bioRxiv.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Ludzka Świadomość

Każde żywe stworzenie jest

Każde żywe stworzenie jest swego rodzaju nośnikiem Świadomości . To że my ludzie jesteśmy najinteligentniejszym gatunkiem na Ziemi nie oznacza, że inne mniej inteligentne nie posiadają Świadomości. Świadomość nas otacza i jest wszędzie, a gdyby nie ten inteligentny projekt nie było by nas i niczego co jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Nieskończoność oddała swe istnienie dla skończoności życia, ale Świadomość się nie zatraciła podczas powstawania Wszechświata tylko po nim rozsiała dając mu "tchnienie" i z całej tej tzw. "Zupy cząsteczek" Powstało Świadome Życie i Świadomy Wszechświat, bo nadal jesteśmy początkiem, tylko w innej formie. 

Skomentuj