Pierwszy w historii filistyński cmentarz znaleziony w Aszkelonie

Kategorie: 

https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Ruins_in_Ashkelon#/media/File:Ashkelon_180814_01.jpg
Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Ruins_in_Ashkelon#/media/File:Ashkelon_180814_01.jpg

Odkryto ogromny, liczący 3000 lat filistyński cmentarz położony poza murami starożytnego Aszkelonu, który pomiędzy XII a VII wiekiem p.n.e. był głównym miastem Filistynów. Cmentarz jest pierwszą w swoim rodzaju nekropolią odkrytą w przeciągu stuletnich badań archeologicznych prowadzonych w pięciu Filistyńskich miastach.

 

Bogate znalezisko 160 grobów, na południowym wybrzeżu Izraela, datowane jest na 11-8 wiek p.n.e. i w końcu rzuci trochę światła na pochodzenie tajemniczych postaci biblijnych, jak na przykład Goliat zastrzelony z procy przez Dawida.

"Znaleźliśmy już mnóstwo garnków, ale nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się z Filistynami „twarzą w twarz”" – powiedział jeden z podekscytowanych archeologów.

Na aszkelońskim cmentarzu, w grobie pozostawiano juglet, mały pojemnik na płyny, który prawdopodobnie niegdyś zawierał perfumy i w czasie pogrzebu był umieszczany w okolicach nosa zmarłego.

Od 1985 r. aszkelońska ekspedycja była prowadzona przez Lawrence'a Sagera, emerytowanego profesora Harvardu i Assaf Yasur-Landau z Uniwersytetu w Hajfie.

„Poszukiwania (na cmentarzu) stały się tak beznadziejne, że archeolodzy... zaczęli żartować, że zmarli filistyni byli chowani w morzu, tak jak Wikingowie” – wyjaśnia Yasur-Landau.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika baca

słyszałem że ten Goliat

słyszałem że ten Goliat "zastrzelony z procy przez Dawida" to byl kawał skurczybyka - nie miał w sobie równych wśrod innych gołębi...

był jak gęś i koczownicy do dziś ten moment z płaczem wspomianają bo już nigdy potem tak jak wówczas drobiu się nie najedli...

Skomentuj