Pioruny wulkaniczne mogły być impulsem do powstania życia na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Międzynarodowy zespół geologów, gleboznawców i mineralogów znalazł dowody na to, że wyładowania wulkaniczne mogły uwięzić ogromne ilości azotu atmosferycznego, przyczyniając się w ten sposób do narodzin życia na Ziemi.

 

W okresie dużej aktywności sejsmicznej na wczesnej Ziemi występowało wiele wyładowań wulkanicznych. Mogli więc z łatwością zebrać wystarczającą ilość azotu na aminokwasy. Międzynarodowy zespół geologów, gleboznawców i mineralogów znalazł dowody na to, że wyładowania wulkaniczne mogły uwięzić ogromne ilości azotu atmosferycznego, przyczyniając się w ten sposób do narodzin życia na Ziemi.

 

W ramach swoich badań naukowcy zebrali i przeanalizowali starożytne osady wulkaniczne, aby dowiedzieć się, w jaki sposób starożytne erupcje mogły wytwarzać azotany, które można wykorzystać do tworzenia aminokwasów. Rozwój życia wymaga wiązania azotu, kluczowego składnika aminokwasów. Obecnie w atmosferze jest dużo azotu, jednak rośliny nie mogą go bezpośrednio wykorzystać. Azot musi najpierw zostać związany przez bakterie, które przekształcają go w azotany lub inne związki azotu.

 

Nasuwa się pytanie, w jaki sposób powstały same bakterie, a następnie inne formy życia. Kto im zapewnił azot? W nowym badaniu naukowcy znaleźli dowody na to, że azot atmosferyczny mógł zostać wychwycony przez piorun wulkaniczny oddziałujący z popiołem.

Poprzednie badania wykazały, że pioruny spowodowane burzami lub erupcjami wulkanów mogą w pewnych warunkach prowadzić do tworzenia się azotanów. Jednak pioruny zostały wykluczone jako kandydat do produkcji azotanów, które doprowadziły do ​​powstania życia: jest na to za mało piorunów.

 

Aby dowiedzieć się, czy to samo dotyczy piorunów powstających podczas erupcji wulkanów, zespół badawczy udał się do obszarów Turcji, Włoch i Peru, gdzie znajdują się starożytne złoża wulkaniczne. Naukowcy wykazali, że próbki tych osadów zawierają duże ilości azotanów. Naukowcy doszli do wniosku, że azotany powstały w wyniku wiązania azotu atmosferycznego, a ich prawdopodobnym źródłem był piorun. Teorię poparł także fakt, że w osadach jest dużo azotanów, które faktycznie mogą służyć jako źródło do tworzenia aminokwasów.

 

Zespół zauważa, że ​​wcześniejsze badania doprowadziły już do teorii, że życie zaczęło się w pobliżu wulkanów, a jeden zespół znalazł nawet dowody na to, że pioruny wulkaniczne w interakcji z gazami wulkanicznymi mogą wytwarzać cząsteczki wykorzystywane przez organizmy żywe, takie jak aminokwasy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj