Piramida Majów służyła im za „schron bombowy”

Kategorie: 

Źródło: Yaomautzin Ohtokani Olvera Lara (Wikipedia)

Według badań przeprowadzonych przez University of Colorado w Boulder (USA), piramida Majów w Salwadorze została zbudowana w celu ochrony przed erupcjami wulkanów. Badanie opublikowane w czasopiśmie Antiquity wykazało, że konstrukcja powstała zaledwie 5 do 30 lat po katastrofalnej erupcji która wstrząsnęła okolicą.

Erupcja „Tierra Blanca Joven”,  miała miejsce w 539 roku n.a  w wulkanie Ilopango. Obecnie jest to jezioro kraterowe, które niegdyś stało się polem największej erupcji w Ameryce Środkowej podczas ostatnich 10 tysięcy lat. W powietrzu, znalazło się około 20 kilometrów kwadratowych materiałów piroklastycznych, które pokryły okolicę osadami o grubości 30 centymetrów.

 

Wiele wskazuje na to, że piramida Campana w San Andrés w dolinie Zapotitan, 40 kilometrów od Ilopango, miała być sposobem na uniknięcie gniewu wulkanu. Jak  twierdzi archeolog Akira Ichikawa, który zbadał piramidę Campana w San Andrés w dolinie Zapotitan:

 „Czas sugeruje, że piramida została zbudowana jako środek ostrożności przeciwko wulkanowi. Ze względu na wielkość erupcji Tierra Blanca Joven uważamy, że wiele obszarów zostało opuszczonych, a ponowne zaludnienie dotkniętych obszarów zajęło dużo czasu.”

Ichikawa wyjaśnił, że czas powstania Piramidy Kampana wskazuje również, że ludzie szybko wrócili na teren San Andrés i zaczęli żyć w otaczającej wulkan dolinie. Piramida Campana ma wysokość około 13 metrów i jest zbudowana na platformie o wysokości 7 metrów. Cała konstrukcja ma objętość około 33 000 metrów sześciennych. Co czyni  z niej największą budowlę w całej dolinie.

 

Zdaniem badacza, poza ewentualną funkcją religijną, piramida Kampana pełniła także funkcję społeczną.

„Nagła zmiana środowiska jest jednym z wyzwań stojących przed współczesnym społeczeństwem. Miejsca takie jak San Andrés mogą nas nauczyć ludzkiej kreatywności, innowacji, adaptacji, odporności i wrażliwości w obliczu takich wydarzeń” – powiedział Ichikawa.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Skomentuj