Piramidy egipskie odlane z betonu?

Image

Źródło: Internet

Przez lata uważano, że piramidy egipskie zbudowano z wyciosanych w kamieniu olbrzymich bloków, które następnie niewolnicy i inni budowniczowie wciągali po rampach i układali jeden na drugim. Dwadzieścia lat temu Joseph Davidovits, dyrektor Instytutu Geopolimerów w St. Quentin, stwierdził jednak, że bloki są wykonane z pewnego rodzaju betonu, w skład którego weszły, m.in.: wapień, glina, wapno oraz woda.

 

Jeśli piramidy rzeczywiście zostały odlane, ktoś w dzisiejszych czasach powinien udowodnić to bez żadnych wątpliwości, pracując kilka godzin z mikroskopem elektronowym — skomentował Michel Barsoum, urodzony w Egipcie profesor Wydziału Inżynierii i Materiałoznawstwa Dexel University. Zdobywanie dowodu zajęło mu trochę więcej czasu niż kilka godzin. Po 1,5 roku badań i zastosowaniu elektronowego mikroskopu skaningowego jego zespół stwierdził, że drobne fragmenty pobrane z zewnętrznej i wewnętrznej części bloku są rzeczywiście zastygłą masą zawierającą wapień.

 

Materiałem wiążącym wapienny cement był albo dwutlenek krzemu, albo minerał krzemowy obfitujący w wapń oraz magnez. W jednej z próbek odnaleziono sfery z dwutlenku krzemu. Bloki są dużo wilgotniejsze niż wapień spotykany w okolicach Gizy. Poza tym mają one strukturę amorficzną, co oznacza, że atomy rozmieszczone są w sposób nieregularny, a skała osadowa powstająca w sposób naturalny jest zazwyczaj skrystalizowana.

 

Bloki nie mogły być w żaden sposób wyciosane ze skały. To wyjaśniłoby kilka, choć nadal nie wszystkie, spornych kwestii. Po pierwsze, jak to się stało, że poszczególne elementy budowli są tak doskonale do siebie dopasowane, że nie udałoby się między nie wcisnąć nawet włosa. Po drugie, skoro bloki wykuwano, czemu w okolicach Gizy nie odnaleziono ani jednego miedzianego dłuta. Co oczywiste, nie można było natrafić na narzędzia żelazne, bo ten metal Egipcjanie poznali dość późno. Można by też wykluczyć konieczność zastosowania technik nieznanych we współczesnych czasach czy pomoc kosmitów, by udało się wynieść skały wieńczące szczyty piramid.

 

Niektórzy eksperci uważają, że beton egipski był materiałem bardziej ekologicznym od betonu stosowanego obecnie. Jego trwałość została sprawdzona przez historię, a koszt wytworzenia także bije na głowę inne znane metody budowlane. Tak więc w przyszłości będzie się można najprawdopodobniej pochwalić domkiem wybudowanym w technologii staroegipskiej...

 

Autor: Anna Błońska Źródło: Softpedia

 

 

Źródła:

http://kopalniawiedzy.pl/piramidy-egipskie-beton-odlano-skala-blok-wapien-dwutlenek-krzemu-struktura-amorficzna-Michel-Barsoum-Joseph-Davidovits,2590

 

Ocena:
10 głosów, średnio 85 %

Natrafiłem w tv na materiał i 1 piramidzie http://0.tqn.com/d/ancienthistory/1/0/l/O/3/BentPyramid.jpg (nieudanej ponoc) jakis ekspert przeprowadzil symulacje z której wynikało ze bloki z podstawy piramidy pekaly pod ciezarem tego co wyżej. Pokazano takze ze doł piramidy zawierał cześci wygladające na poteżne słupy. Piramide rozebrano jak zrozumiałem celem poprawy podstawy, oraz kątów scian. Konkluzją tego było że budowanie z odlanych blokow nie bylo mozliwe. Nieznaleziono narzedzi.... a szukano dokladnie? W tamtych czasach nawet zuzyte dluta, rylce jak kolwiek to nazwac byly odzyskiwane, nie wyrzucano ze wzgledu na cene kazdego kawalka metalu.

http://egypt-dreaming.com/bent_pyramid/images/bent_pyramid15.jpg

Nie wyglada mi to na odlew.

 

Próba wykonania nosa Sfinksa metodami dostepnymi w tamtych czasach.

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=WNoH5JyNfHQ

..takze wydaje sie malorealna.

0
0

To może nie być beton, a stopiona skała - taka teoria (o topieniu skał, nadtapianiu krawędzi) padła przy analizie piramid amerykańskich.

Proszę nie zakładać, żę to Egipcjanie zbudowali piramidy - erozja Sfinksa wskazuje na wiek 10-12 tys. lat, więc grubo przed Egipcjanami.

0
0