Planeta Proxima b - nowa nadzieja na odnalezienie życia pozaziemskiego

Kategorie: 

Źródło: innemedium.pl

W słoneczne dni sierpnia 2016 roku, w obserwatorium La Silla wydarzyło się coś niezwykłego. Astronomowie dokonali odkrycia, które na zawsze zmieni nasze rozumienie wszechświata. Ogłosili, że znaleźli planetę krążącą wokół najbliższej gwiazdy naszego układu słonecznego - Proxima Centauri. Nazwali ją Proxima b.

 

Proxima b szybko stała się gwiazdą na nieboskłonie. Ta planeta, około 1,3 razy większa od Ziemi, może mieć stałą, skalną powierzchnię podobną do naszej rodzimej planety. Perspektywa istnienia tak podobnego do Ziemi świata wzbudziła ogromne emocje. Pojawiły się pytania, czy Proxima b może być nowym domem dla życia takiego, jakie znamy.

 

Lokalizacja Proxima b to prawdziwe wyzwanie dla wyobraźni - znajduje się ona ponad 4 lata świetlne od Ziemi, czyli około 25 bilionów mil. Jednak nie zniechęciło to wizjonerów i badaczy. Dzięki filantropowi Yuriemu Milnerowi i niestrudzonemu kosmologowi Stephenowi Hawkingowi, Breakthrough Starshot to misja kosmiczna, która zamierza wysłać małe sondy, grubości ludzkiego włosa, poruszające się z ogromną prędkością - około 20% prędkości światła. Napędzane wiązkami laserów, miałyby one dotrzeć do Proxima b w ciągu kilku dekad.

Podróż międzygwiezdna to ogromne wyzwanie ze względu na kosmiczne odległości. Jednak wciąż pojawiają się pytania, czy bardziej zaawansowane cywilizacje nie potrafiły już przezwyciężyć tych przeszkód. Tutaj z pomocą przychodzi koncepcja czerwiej dziury - tunelu w czasoprzestrzeni, który mógłby umożliwić niemal natychmiastową podróż na ogromne odległości.

 

Według teorii względności Alberta Einsteina, przestrzeń może się zaginać tworząc tunel łączący odległe części wszechświata. Taki korytarz czasoprzestrzenny, zwany czerwią dziurą, to marzenie science fiction - możliwość przebycia kosmicznych odległości w mgnieniu oka.

 

Czy zaawansowane cywilizacje odkryły już sekret czerwich dziur i podróży międzygwiezdnych? Jeśli tak, być może odwiedziły już Ziemię, pozostawiając po sobie ślady swojej kosmicznej przygody. Tajemnice kosmosu wciąż czekają na odkrycie. Nasza podróż w nieznane trwa.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Skomentuj