Planeta w strefie zamieszkania została odkryta "zaledwie" 33 lata świetlne od Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Międzynarodowy zespół astronomów korzystający ze spektrografu Echelle odkrył wcześniej nieznany obcy świat. Nowa egzoplaneta krąży wokół najbliższego karła klasy M i znajduje się stosunkowo blisko Ziemi.

 

 

Odkrycie zostało opisane w artykule opublikowanym na stronie preprintów arXiv.org, a Phys.org krótko mówi o badaniu. Nowy świat odkryto za pomocą instrumentu zamontowanego na ESPRESSO, tak zwanym najnowocześniejszym ultrastabilnym spektrografie o wysokiej rozdzielczości, który jest częścią Bardzo Dużego Teleskopu VLT w Chile.

 

Dokładność tego instrumentu pozwala na wykrywanie podobnych do Ziemi planet krążących wokół gwiazd podobnych do Słońca. W tym przypadku zespół astronomów kierowany przez Leah F. Sartori ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu wykorzystał ESPRESSO do poszukiwania planet wokół pobliskich gwiazd.

 

W szczególności badania dotyczyły obiektu L 363-38, karła klasy M znajdującego się w odległości około 33,3 lat świetlnych od Ziemi. Obserwacje trwały prawie półtora roku. W rezultacie odkryto nową planetę, oznaczoną L 363-38 b. Według naukowców jego masa wynosi około 4,67 mas Ziemi, a jej promień szacuje się na 1,55 do 2,75 promienia Ziemi.

 

"Egzoplaneta krąży wokół swojej gwiazdy macierzystej co 8,78 dnia w odległości około 0,048 jednostek astronomicznych od niej, czyli na skraju strefy ekosferalnej" - piszą naukowcy. "Wyliczono temperaturę równowagi L 363-38 b mieć około 56 stopni Celsjusza”.

 

Gwiazda macierzysta L 363-38, której wiek szacuje się na osiem miliardów lat, ma promień około 0,274 promieni słonecznych i masę około 0,21 masy Słońca. Zmierzona efektywna temperatura tej gwiazdy wynosiła 2855 stopni Celsjusza. Astronomowie sugerują, że inne planety, jeszcze nam nieznane, mogą również krążyć wokół niego.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj