Pochówek wampira został odkryty w brytyjskim Yorkshire

Kategorie: 

Źródło: David Keys

Jak donosi The Independent, brytyjscy archeolodzy operujący w regionie Yorkshire, natrafili na ślady po niezwykłym pochówku z Epoki Żelaza. Zgodnie z ich oględzinami, odnalezione szczątki młodego mężczyzny mogły należeć do wojownika, który przez swoich pobratymców był uważany za wampira.

 

Wstępne śledztwo wykazało, że wspomniany wojownik miał od około 17-25 lat. Podczas gdy przyczyna jego śmierci pozostaje jeszcze nieznana, badacze wysnuli już kilka teorii na ten temat. Istotną kwestią dla rozwiązania tej tajemnicy, są ślady po wielokrotnych dźgnięciach i uderzeniach na ciele "wojownika", które sugerują iż grzebiący go ludzie, zabili go dla pewności aż trzykrotnie.

Szczegółowe badania sugerują iż przebicie jego ciała aż dziewięcioma włóczniami miało miejsce już po śmierci mężczyzny. Do tego doliczyć trzeba jeszcze uderzenie bronią obuchową, którego ślady są widoczne na jego czaszce. Archeolodzy, nie mają pewności dlaczego prehistoryczni ludzie, mieliby dopuszczać się atakowania zwłok, ale potencjalnym wyjaśnieniem tej zagadki, mógłby być zapewne strach przed tym, że zakopany w grobie mężczyzna mógłby powrócić do świata żywych.

Regionalny folklor, jest pełen historii o istotach powstających z martwych i siejących strach i śmierć. Dlatego też, tego typu pochówki "wampirów" z Epoki Żelaza, miały zapewnić żywym spokój ducha a jednocześnie zażegnać zagrożenie ze strony potencjalnego potwora. Praktyka nadziewania podejrzanych zmarłych osób na włócznie, w strachu przed ich ponownym powstaniem była znana w wielu regionach świata. Dlatego też zdarzenie z okolic miasteczka Pocklington w hrabstwie Yorkshire wbrew pozorom, nie jest aż tak niezwykłe. 

Źródło: David Keys

Warto jednak nadmienić iż nie jest to jedyna teoria jeśli chodzi o ten niezwykły pochówek. Część z badaczy uważa, że przebicie ciała tego mężczyzny włóczniami miało dać mu przywilej śmierci wojownika. Naukowcy sądzą, że mógł on umrzeć w wyniku jakiejś choroby co dla ówczesnych ludzi mogło uniemożliwić mu spotkanie z przodkami. Ostatnia teoria, zakłada, że mężczyzna mógł paść ofiarą rytualnego mordu co jest wspierane przez wspomniany wcześniej cios obuchowym narzędziem wymierzony w jego czoło. 

 

Trudno stwierdzić, która z wersji zdarzeń jest prawdziwa. Możliwe, że żadna z przyjętych przez badaczy hipotez nie jest zgodna z prawdą, a jedynie błądzą oni bazując je na szczątkowych dowodach. Biorąc pod uwagę iż grobowiec wampira z Yorkshire jest uważany za najlepiej zachowany pochówek tego typu, nie powinniśmy jednak wykluczać iż już wkrótce, dowiemy się na jego temat nieco więcej. A w ostateczności, może nawet poznamy więcej faktów na temat jego losu.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Odważniak

Co się stało z Jonnym Deepem?

Co się stało z Jonnym Deepem? Odcięto mu dopływ krwi z dzieciątek? Wygląda, jakby miał się rozsypać, chyba, że ciężki syfilis kanibalski go dopadł. Qanon rozerwał systemy dostawy adrenaliny i "gwiazdy" się sypią... Nareszcie. 

Skomentuj