Pod Piramidą Księżyca w starożytnym mieście Teotihuacán znaleziono tajemniczy tunel

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Archeolodzy prowadzący wykopaliska starożytnego miasta Teotihuacán w Meksyku, potwierdzili, że znaleźli dowód na istnienie sieci podziemnych korytarzy pod Piramidą Księżyca.

Tunel został odnaleziony dzięki użyciu metody elektrooporowej – techniki pozyskiwania obrazu podziemnych struktur za pomocą przewodnictwa prądu elektrycznego. Według raportów, tajemniczy tunel rozciąga się od placu głównego starożytnej metropolii, aż do Piramidy Księżyca. Centrum miasta było najprawdopodobniej używane do składania ofiar oraz wykonywania innych rytuałów.

Starożytne miasto Teotihuacán jest jedną z największych zagadek archeologicznych na naszej planecie. Znajduje się około 45 kilometrów od Meksyku, a jego ogromne rozmiary świadczą o tym, że był to kiedyś ważny ośrodek w Ameryce Łacińskiej. Teotihuacán jest otoczone wieloma świątyniami, piramidami i aleją długą na prawie 2 kilometry, która znana jest pod nazwą „Aleja Zmarłych”. Naukowcy wierzą, że jej część jest nadal nieodkryta oraz, że reprezentuje ona Drogę Mleczną.

To nie pierwszy tego typu tunel znaleziony w mieście Teotihuacán. Poprzednio, eksperci odnaleźli sieć tuneli pod Świątynią Pierzastego Węża. Eksperci wierzą, że nowo odnalezione tunele były wypełnione różnego rodzaju ofiarami i podarkami dla bogów.

Archeolog Veronica Ortega, zajmująca się wykopaliskami w starożytnym mieście powiedziała: „Znalezisko potwierdza, że w Teotihuacán użyto tego samego schematu tuneli, który występował przy innych monumentach związanych ze światem zmarłych. Podejrzewamy, że tunele miały w pewien sposób naśladować ten mroczny, podziemny świat.”

W niedalekiej przyszłości archeolodzy mają nadzieję lepiej zbadać tajemnicze tunele. Być może to odkrycie pomoże w znalezieniu kolejnych podziemnych przejść w Teotihuacán.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj