Pod Wrocławiem odkryto kręgi będące polskim Stonehenge sprzed 7000 lat!

Kategorie: 

Źródło: P. Wroniecki

Mało kto zdaje sobię sprawę z odkrycia poczynionego w okolicach Oławy przed paroma miesiącami. Badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego, natrafili tam na pozostałości starożytnej konstrukcji. To co dla niektórych wyglądało jak zwyczajne kręgi w zbożu stanowiło kontur dawnej budowli sprzed 7000 lat.

Drewniano ziemną konstrukcję wznieśli ludzie nie znający jeszcze metalu używając prostych narzędzi kamiennych. Archeolodzy szacują, że budowlę wzniesiono około 4900-4600 lat p.n.e. Zarys konstrukcji jest bardzo wyrazny i naukowcy byli w stanie określić jej pierwotny kształt bez przeprowadzenia prac ziemnych. Budowla składa się z podwójnego systemu rowów. Po wewnętrznej stronie rowów znajdowała się centralna część obiektu, składająca się z potrójnej palisady.


Rekonstrukcja neolitycznego rondla z Künzing-Unternberg w Niemczech

Do wnętrza obiektu prowadziły cztery regularnie rozmieszczone bramy. Według dr Mirosława Furmanka z Uniwersytetu Wrocławskiego jest to tak zwany rondel, a więc typ konstrukcji bardzo rzadko spotykanej w naszym kraju. Do tej pory w Polsce odkryto tylko trzy podobne struktury: w Wenecji pod Biskupinem, w Bodzowie koło Głogowa, a w ostatnich miesiącach  pod Chojną w okolicach Szczecina. Są to najstarsze przykłady monumentalnej architektury w Europie, określane najczęściej mianem centrów ceremonialnych lub świątyń.

Archeolodzy ustalili też wstępnie funkcję odkrytej budowli. Najprawdopodobniej za palisadą odbywały się różne obrzędy i rytuały. Miejsca takie przyczyniały się do wzmacniania tożsamości i integracji grupowej, przekazywania wartości i wzorców zachowań oraz utrwalania pamięci społecznej. Naukowcy nie wykluczają także, że cały kompleks był jednym wielkim kalendarzem,  a wejścia do kompleksu pełniły też funkcję związaną z obserwacjami astronomicznymi.

Archeolodzy zapowiedzieli już dalsze badania konstrukcji, na razie z wykorzystaniem metod nieinwazyjnych, m.in. geofizycznych (np. z zastosowaniem georadaru), dzięki którym bez czasochłonnych i kosztownych wykopalisk uzyskają dodatkowe informacje na temat całej konstrukcji. Warto nadmienić, że jest to kolejny przykład na wyjątkowość nieznanych dziejów naszych przodków. Nie tylko byli oni w stanie tworzyć monumentalne konstrukcje, ale ślady ich działań pozostały widoczne nawet po 7 tysiącach lat.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)

Komentarze

Portret użytkownika Kmieciu

Kościółek śfjenty rozdupcył

Kościółek śfjenty rozdupcył krąg i podpierd*lił głazy na fundamenty jakiejś maryjnej szopy, jak to miał w zwyczaju w geście triumfu nad "wstrętnym pogaństwem". Przypominam, że oryginalny Stonehenge też rozdupcyli ręcami okolicznych nabożnych chamów i wieki tak leżał - zrestaurowali go dopiero na początku XX w., albo na przełomie XIX/XX...

 

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika baca

a i owszem Baronie jak nie ma

a i owszem Baronie jak nie ma tlenu i bakterii gnilnych drewno może sobie trwac prawie wiecznie - nawet zamienic się w kamień... a najlepiej konserwuje się na bagnach lub wrecz pod woda - jest taki na przykład dąb który dopiero po tysiącu lat pod woda robi się elegancko czarn i nadaje na najbardziej ekskluzywne meble... nasi stolarze z takiego właśnie czarnego dębu zrobili nocnik dla jana pawła któregoś... krzesło znaczy no i dziadzia miał w co pierdzieć kiedy nażarł się opłatków...

mnie zadziwia że nasi przodkowie stawiali solidne budowle obronne na tysiące lat zanim noe z Afryki zszedł z drzewa i nauczył się wiosłować... 

nadworny kleryk homoś pewnie nam to zaraz na podstawie ewagelii wytłumaczy... powie że jezus był podróżnikiem w czasie i cofnął się 5 tysięcy lat wstecz wzięty w pojeździe ufonautów po to aby ubogacić Słowian na temat wiedzy o holokauście i powstaniu w gettcie warszawskim.. lub coś w tym sensie... poczekajmy na solidny pakiet dowodów biblijnych naszego nadwornego oszołomoeksperta Smile

Portret użytkownika b@ron

może i tak, ale spójrz sam...

może i tak, ale spójrz sam... jest to pole na którym rolnik coś tam uprawia, a ta budowla była ewidentnie płytko pod ziemią, a więc i ziemia musiała być dotleniona, jak i bakteri gnilnych nie powinno brakować ... ale choćby nawet, to rolnik przy uprawie niczego nie odkrył?

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika cali79

nalezysz do tych

nalezysz do tych nowoswieconych wyzawcow youtuba ktorzy twierdza ze Ziemia ma 5000 lat jest plaska, posypuja nam codziennie glowy czyms z samolotow a do tego obserwuja nas jaszczury a no wszystk zawdzieczamy kosmitom ?

Skomentuj