Podczas meczu robot szachista chwycił i złamał palec 7-letniego chłopca
Image

Siedmioletni chłopiec skonczył ze złamanym palcem podczas meczu szachowego. Sprawcą okazał się grający z nim robot.
Do zdarzenia doszło w Moskwie podczas turnieju szachowego. Trwa debata na temat tego, co dokładnie się stało, ale wygląda na to, że chłopiec wykonał ruch szybciej niż oczekiwał robot, co mogło doprowadzić do wypadku.
Nagranie wideo z incydentu pokazuje, jak ręka robota chwyciła i ścisnęła palec chłopca ostrym ruchem. Po kilku sekundach ludzie przy stole pędzą na pomoc dziecku, któremu udaje się uwolnić palec z łap mechanicznego przeciwnika.
Inne szczegóły na temat incydentu są niezwykle skąpe - nie wiemy, co to za robot ani jak został zaprogramowany. Wygląda na to, że został stworzony do przesuwania szachów po szachownicy i mógł nie zdawać sobie sprawy, że w rzeczywistości chwyta palec dziecka. Dobrą wiadomością jest to, że, o ile wiemy, ten incydent nie zaszkodził zbytnio młodemu człowiekowi i był w stanie kontynuować grę następnego dnia z gipsem na palcu jak zakończył turniej.
Z posiadanych przez nas informacji wynika, że jest to najprawdopodobniej przypadek włożenia rąk tam, gdzie nie powinien, a nie agresywne działania ze strony robota – ale jasne jest, że ten incydent nie może się powtórzyć. Ponieważ maszyny i roboty stają się coraz bardziej wydajne i wyrafinowane, wzrasta zapotrzebowanie na środki bezpieczeństwa. Tragiczne wypadki, takie jak ten, z pewnością nie są niczym nowym, ale podkreślają potrzebę interfejsów człowiek-robot, które są zrozumiałe dla obu stron, z dużą ilością wbudowanych zabezpieczeń.
Ponieważ sztuczna inteligencja jest teraz na radarze, dając maszynom możliwość samodzielnego myślenia, istnieje obawa, że osiągniemy etap, w którym nie będziemy już mogli kontrolować działań robotów wokół nas. Chociaż jest to nadal bardzo poważne i niepokojące, wydaje się, że jest to usterka mechaniczna, więc możemy spać spokojnie, wiedząc, że powstanie robotów jeszcze się nie rozpoczęło.
Oczywiście należy znaleźć równowagę między zapewnieniem, że roboty zapewniają nam bezpieczeństwo – na przykład wykonując niebezpieczną lub trudną pracę lub będąc bardziej dokładnymi i mniej podatnymi na błędy niż my – a zapewnieniem, że nic nie może się nie udać, co mogłoby wyrządzić krzywdę do osoby.
- Dodaj komentarz
- 2325 odsłon