Podróże w czasie bez paradoksu dziadka są możliwe

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Jak wiadomo jednym z istotnych problemów dotyczących podróży w czasie jest to, że istnieje tak zwany "paradoks dziadka". Oznacza to, że nie można przenieść się w przeszłość ponieważ mogłoby się zabić dziadka, bez którego samemu nie powinno się istnieć. Okazuje się, że to ograniczenie nie dotyczy cząstek na poziomie kwantowym.

 

Zagadnieniem tym zajęli się fizycy z University of Queensland. Zespół pod przewodnictwem Martina Ringbauera przeprowadził analizy i symulacje, z których wynika, że pojedyncze fotony w stanie superpozycji kwantowej, mogą podróżować w przeszłość nie łamiąc "paradoksu dziadka".

 

Dzieje się tak dlatego, że w świecie kwantowym fotony są w stanie niedookreślonym, czyli określa jej moment obserwacji. Dzięki temu nie ma ryzyka, że taka podróż wpłynie na wszechświat, gdyż z tego stanu rzeczywistość dopiero się staje, dlatego każda determinacja stanu takich cząstek ostatecznie określa ich pozycję i czas, a dopóki to określenie się nie dokonało, fotony mogą się przenosić w przeszłość bez łamania paradoksów wynikających z teorii względności i mechaniki kwantowej.

 

Nadal długa droga do tego, aby udało się komuś przesłać w czasie pojedyncze molekuły i sam fakt określenia ich superpozycji kwantowej będzie skutkował tym, że nawet jeśli taka materia zostanie wysłana w przeszłość, będzie to raczej inny wszechświat, co zabezpieczy przed niebezpiecznymi paradoksami.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Kółko Gospodarzy Miejskich

Uprasza się zainteresowanych

Uprasza się zainteresowanych o dostosowanie się do wyznaczonych terminów, podczas wyznaczanych spotkań OBE w ściśle wyznaczonym miejscu z drugiej strony Księżyca, i ściśle wyznaczonym czasie co drugi piątek. Aktualna godzina pojawień jest przesunięta na 18:00 z powodu terminów administracyjnych. Kategorycznie i pod groźbą kary zabrania się odwiedzania tych miejsc w terminach innych niż określone. Podkreśla się iż niezastosowanie się do tych zaleceń, skutkować będzie czasowymi zakazami w odbywaniu turystycznych podróży OBE w miejsca najbardziej popularne, takie jak galaktyki kolorowe lub do Wielkiego Centrum Zdarzeń.

Portret użytkownika pasjonat

zalozenie jest takie ze

zalozenie jest takie ze E=mc2
oznacza to ze szansa podrozowania w czasie czegos zawierajacego wode jest znikoma - pomnoz swoja mase przez 3 x 10e16 wzor zaklada ze predkosc jest maxymalna - nie wzrasta a tu przy przeciazeniu 3g oczy z orbit wylatuja.

Myślę, więc jestem...

Strony

Skomentuj