Podróże w czasie są możliwe, brakuje tylko odpowiedniej technologii

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wszelkie dane wskazują na to, że podróże w czasie to nie wymysł pisarzy powieści fantasy, mimo, że większość ludzi z pewnością stwierdzi inaczej. Nowoczesna fizyka wskazuje na to, że podróże w czasie zarówno w przyszłość jak i w przeszłość są jak najbardziej możliwe.

 

Według teorii Einsteina z pewnością możliwa jest podróż w przyszłość. Wystarczy podróżować z odpowiednio dużą prędkością i zdołać wrócić do punktu startu i z pewnością upływ czasu na pokładzie takiego pojazdu będzie zupełnie inny niż na Ziemi. Można sobie zatem wyobrazić kogoś kto wyrusza w taką podróż i z jego punktu widzenia trwa ona kilka lat a z punktu widzenia Ziemi kilkaset.

 

Jednak okazuje się, że możliwe jest również wysłanie człowieka w przeszłość. Astrofizyk z instytutu EarthTech, Eric Davis uważa, że cofnięcie się w czasie też jest wykonalne, ale do tego potrzebny jest dalszy rozwój technologiczny, który pozwoli na stworzenie tak silnych źródeł energii, że będzie możliwe stworzenie tak zwanego horyzontu zdarzeń i przejście z naszego wszechświata do takiego, który będzie zbliżony do naszego z przeszłości.

[ibimage==20928==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Według teorii strun nie jest możliwe cofnięcie się do naszego wszechświata, tylko do podobnego, który rozwidlił się poprzez kolejną superpozycję kwantową. Można sobie wyobrazić urządzenie zdolne do stworzenia tunelu podprzestrzennego, który przeniesie nas do zupełnie innego, ale jednak podobnego do naszego wszechświata.

 

Zdaniem fizyków takie potraktowanie podróży w przeszłość pozwala rozwiązanie problemu znanego jako "paradoks dziadka". Każdy kto oglądał hit lat 80-tych, "Powrót do Przeszłości" wie, że tam wpłynięcie na zdarzenia spowodowało niemal zniknięcie głównego bohatera.

[ibimage==20929==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Zabicie własnego dziadka powinno zatem spowodować zniknięcie nas samych. Natura radzi sobie z tym w taki sposób, że zabicie naszego dziadka w danej rzeczywistości spowoduje zmiany tylko w niej dzięki czemu nie grozi nam zniknięcie.

 

Technologia umożliwiająca rozwijanie wielkich prędkości w kosmosie, oraz tworzenie tuneli podprzestrzennych jest obecnie w powijakach. NASA planuje cały czas budowę nowych statków kosmicznych o napędach, które będą w stanie rozpędzać nasze statki kosmiczne do znacznych prędkości, ale osiągnięcie szybkości relatywistycznej jest obecnie niemożliwe.

[ibimage==20930==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

To samo, jeśli chodzi o tworzenie tuneli podprzestrzennych. Niektórzy twierdzą, że ukrytym celem budowy Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC jest właśnie stworzenie stabilnego tunelu, który może umożliwiać podróżowanie w czasie. Są to jednak tylko pogłoski i oficjalnie nikt nie chce mówić na takie tematy.

 

Prawdopodobnie ludzkość zdoła okiełznać podróże w czasie w ciągu nadchodzącego stulecia. Wydaje się, że jest to naturalna konsekwencja teorii względności i tylko kwestią czasu jest zdobycie zdolności do podróżowania w przyszłość i przeszłość. Być może nasze wizyty w innych rzeczywistościach będą odbierane za manifestacje UFO.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika zegarmistrz

Teoria strun, chociaż nardzo

Teoria strun, chociaż nardzo elegancka, nie została do tej pory udowodniona doświadczalnie (co nie znaczy, że nie próbowano).  Należy zatem być ostrożnym wobec założeń opartych na tej teorii, choć oczywiście warto je weryfikować i badać.

Portret użytkownika killerek132

Ja myślę że na świecie nie ma

Ja myślę że na świecie nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko takie które albo przekraczają naszą wyobraźnię albo takie które przekraczają możliwości teraźniejszej technologi/techniki. Przykładów jest wiele, 1000 lat temu jeśli powiedział byś że ludzie kiedyś będą latali ogromnymi "ptakami" żaden z naukowcó czy jak tam się ich wtedy zwało, nie uwierzył, może nawet skończył byś na stosie.

Einstein - Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej.

Portret użytkownika killerek132

Ja myślę że na świecie nie ma

Ja myślę że na świecie nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko takie które albo przekraczają naszą wyobraźnię albo takie które przekraczają możliwości teraźniejszej technologi/techniki. Przykładów jest wiele, 1000 lat temu jeśli powiedział byś że ludzie kiedyś będą latali ogromnymi "ptakami" żaden z naukowcó czy jak tam się ich wtedy zwało, nie uwierzył, może nawet skończył byś na stosie.

Einstein - Tyl­ko dwie rzeczy są nies­kończo­ne: wszechświat oraz ludzka głupo­ta, choć nie jes­tem pe­wien co do tej pierwszej.

Portret użytkownika Janek

A jawam proponuję

A jawam proponuję przeprowadzenie eksperymentu myślowego. Bierzemy  światłowód. Nawijamy go na wirówkę(bardzo szybką - nawet do 1 miliona obr./min. ). Światłowód dosyć długi, niech będzie ze 100 km.(pewnie będzie łączony z krótszych modułów). I tak: podłączamy kamerkę, sygnał z kamerki leci poprzez wirujący światłowód do odbiornika. Czy dojdzie do przesunięcia sygnału w czasie? Czy odbierzemy sygnał z przyszłości z przesunieciem 1 lub 2 sekundowym? Na pewno nośnik fotonów musi poruszać się w tym samym kierunku co fotony(sygnał), wiemy, że prędkość śwatła jest stała, ale mamy jeszcze bardzo duży ruch ośrodka przenoszenia fotonów i jest on na tyle duży, że mogłoby dojść do sytuacji, w której sygnał przybędzie szybciej niż został wysłany. Co wy na to?

Portret użytkownika marcin

Wydaje mi sie ze zapomniales

Wydaje mi sie ze zapomniales o tych 100km drogi do przebycia. Nawet z predkoscia swiatla jest potrzebny na to czas, "przyspieszajac" wg Twojej logiki fotony moze uszczknalbys cos z opoznnienia ale to i tak nierealne.

Portret użytkownika MASAKRA

Kilka lat temu dostalem

Kilka lat temu dostalem calkiem niespodziewanie oferte cofniecia sie w czasie o 40 lat ( nie chodzilo tutaj o te 40 lat, ktore sobie sam wyliczylem, chodzilo o pewien rozdzial mojego zycia ) ! Stalem na pograniczu dwoch swiatow ktore moglem za pomoca nie znanych mi receptorow realizowac !
Mialem tylko powiedziec ze chce...( nie chodzi tutaj  o jakakolwiek maszyne czasu, bo cos takiego nie istnieje ). Dowiedzialem sie jednak, ze powrotu nie bedzie.
Ciekawy jest tez fakt, ze dano mi do zrozumienia, ze bede jednoczesnie TU i TAM ... lecz po cofnieciu sie o te 40 lat, nie bede nic wiedzial o tym, ze zyje takze ( rownolegle ) w przyszlosci ( powiedzialbym raczej : W INNEJ RZECZYWISTOSCI ).
Zrozumialem tez, ze nie chodzi tutaj o czas ( on prawdopodobnie  nie istnieje ).  Wydaje mi sie, ze tutaj chodzi o jakies przesuniecie w przestrzeni, do innej rzeczywistosci, na inny TOR ( bo jest ich nieskonczenie wiele ) zycia...tuz obok NAS.
Pzdrawiam.

Portret użytkownika chronos

100% Tak!!! Też tak myślę.

100% Tak!!! Też tak myślę.  Czas to poprostu przestrzen lub jak kto woli wymiar , który poruszając sie z określoną predkoscia oddziaływuje na wymiary w jego pobliżu. W ten sposób  dodany jako czwarty do trójwymiarowej żeczywistosci np naszego wymiaru umożliwia ruch w tej żeczywistosci.  Taką mam teorie. Co wy na to?

Strony

Skomentuj