Podróżnik przypadkowo znalazł rzymską świątynię wysoko w Alpach
Image

W Szwajcarii podróżnik przypadkowo dokonał prawdziwego odkrycia archeologicznego. Podczas wspinaczki na szczyt Ammertenhor natknął się na antyczne miejsce, które okazało się świętym miejscem z czasów rzymskich.
W szwajcarskim kantonie Berno, latem 2020 roku, podróżnik podczas wspinaczki na szczyt Ammertenhor znalazł rzymską monetę z brązu. Po powrocie do hotelu zgłosił swoje znalezisko do Urzędu Archeologicznego kantonu Berno.
Od tego czasu zawodowi archeolodzy badają miejsce pierwszego znaleziska. Pracę komplikował fakt, że znajduje się ono na wysokości 2590 metrów nad poziomem morza. Mimo to archeologom udało się przeprowadzić pełnoprawne wykopaliska, które trwały dwa sezony polowe. W tym czasie udało im się zebrać niesamowitą kolekcję rzymskich artefaktów.
Tak więc w ciągu dwóch sezonów wykopalisk archeolodzy znaleźli jeszcze około stu monet rzymskich wybitych w okresie od I do V wieku naszej ery. Najstarsza z nich to moneta Tyberiusza z lat 22-30 n.e., a najmłodsza to moneta cesarza Arkadiusza, który panował w latach 395-408 n.e. we wschodnim imperium rzymskim. Zespół znalazł także 27 kamyków z kryształu górskiego, 59 rzymskich gwoździ do butów, strzałkę z I wieku pne oraz fragment brązowej tabliczki wotywnej w kształcie liścia. Ten ostatni potwierdza przypuszczenie, że w odległym, wysokogórskim miejscu została wyposażona specjalna platforma do składania ofiar.
Zdaniem ekspertów, mimo ostatnich dwóch sezonów terenowych, archeolodzy są dopiero na początku głębokich badań. Nie znaleziono jeszcze innych materialnych dowodów na to, że znalezione miejsce może być świętym, do którego ludzie celowo udawali się, aby złożyć ofiary bogom. Biorąc pod uwagę wysokość i trudność podejścia, można przypuszczać, że miejsce to było uważane przez pielgrzymów za szczególne i bardzo czczone.
Na uwagę zasługuje obecność dużej liczby kryształów górskich. Pliniusz Starszy napisał w swoich pismach, że kryształ górski to lód zamrożony w najcięższych mrozach. Alpejski kryształ górski był najbardziej ceniony w świecie rzymskim.
- Dodaj komentarz
- 2364 odsłon