Podwodne chińskie Lwie Miasto "odkryto" ponownie po 53 latach

Kategorie: 

Internet

"Lwie miasto" określa się czasem mianem chińskiej Atlantydy i jest w tym dużo prawdy. Mające niemalże 1300 lat miasto o wielkości 62 boisk futbolowych robi wrażenie, ale jeśli kierować się względami historycznymi to dużo bliżej mu do inkaskiego miasta Machu Picchu.

 

Historia tego miasta jest w pewnym sensie tragiczna ponieważ pokazuje w jaki sposób artefakty starożytnej kultury mogą być traktowane gdy wejdą w posiadanie nieodpowiednich osób. Shi Cheng (bo tak po chińsku nazywa się to miasto) leży pod wodą od 53 lat jako rezultat polityki rządu Chin. W tej chwili miasto leży na głębokości około 40 m.p.p.m i niszczeje na skutek erozji i innych czynników naturalnych.

Ponowne odkrycie miasta zostało ogłoszone przez archeologów, którzy po ponad połowie wieku wyruszyli z ekspedycją aby zbadać ruiny miasta. Co ciekawe jezioro na dnie którego leży Shi Cheng jest w rzeczywistości sztucznym akwenem. Mało tego jest ono niedoszłym pasmem górskim, które zostało zalane z powodu chińskiej gospodarki wodnej. Sama nazwa "Lwie miasto" wywodzi się właśnie od "Góry Pięciu Lwów", która dumnie górowała nad miastem.

Oryginalnym celem komunistów chińskich było stworzenie terenów pod rozwój rolnictwa i przemysłu, ale dzisiejsze Chiny nie mają już tego problemu. Ekipa filmowa wysłana w celu eksploracji ruin, zrobiła również dużo zdjęć które mają zapewne nie tylko pokazać jeden z chińskich zabytków kultury, ale i również zachęcić ludzi do odwiedzenia Jeziora Tysiąca Wysp i uaktywnienia ruchu turystycznego. Możliwe, że z czasem rząd Chin zdecyduje się na osuszenie terenu jeziora lub przynajmniej zabezpieczenie kryjących się w jego wodach ruin miasta. W innym wypadku, ta ponad 1000 letnia pamiątka kultury będzie kolejną już ofiarą naszej wspaniałej cywilizacji.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Bóg stworzył nieskończone ilości istot rozumnych o różnych szczeblach bytowania. Choć rozumem nie można dowieść istnienia Aniołów, to jednak można wskazać na odpowiedniość ich istnienia.

Portret użytkownika sio

Endor - Noech było kilka tys

Endor - Noech było kilka tys z tego co wiem, ale ten z biblii najwspanialszy i jedyny i był żydem ha,ha.
Dlaczego więc chińczyków czy Indian nie nazywa się żydami?
Nic z tego - ktoś kto nienawidzi i unicestwia to nie Bóg - to diabeł.
A więc to diabeł utopił prawie całą ludzkość, ponieważ ma dostęp do tych, którzy wierzą, że Bóg jest wszechobecny i wszechmocny.
Bóg na ziemię przychodzi tylko raz - kiedy stwarza nowy świat przed unicestwieniem starego.
to co piszą pisma o spotkaniach z bogiem rzekomych proroków i mesjaszy to najwiekszy blew w dziejach ludzkości.
Spadkobiercy Boga stwarzali świat a potem religie ich się wyparły bo ich wyznawcy żyją i doświadczają piekła czyli cierpienia na ziemi
 

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika baca

ej no mendor, bez

ej no mendor, bez jaj...
przecież gdyby ci wszyscy Chińczycy się nawrócili i zaczęli rytmicznie kiwać - rozchlupotałyby się Pacyfiki i plaże całej Afryki potopionymi pejsami zasypało...
czy wiesz że od tego smrodu padłaby natychmiast cała turystyka?

Portret użytkownika El Koto

Endor wrócił! Aj-Waj. Z

Endor wrócił! Aj-Waj. Z Izrahella zapewne. Zaciąga z akcentem na hhhh po hebrajsku. Endor opowiedz nam lepiej o tym czy rabin zjada odcięte napletki na surowo czy je jakoś przyrządza przed spożyciem?

Portret użytkownika UFO-Emilcin

Jeśli chodzi i Chińczyków to

Jeśli chodzi i Chińczyków to tam jest niewolnictwo komunistyczne, muszą pracować za pare centów, a ludzi się sprzedaje dla organów i potem na zachodzie sprzedają te organy dla bogatych europejczyków co umierają i dla amerykańców też sprzedają chińskich ludzi na części, komuna to same zło ! U nas tez jest ciągle komuna u władzy dlatego taka bieda !

Portret użytkownika trzcina_1

ojoj... gorszej bzdury nie

ojoj... gorszej bzdury nie słyszałam... ale co ja tam wiem...
wiem tyle że chińczycy zarabiają więcej niż Polacy, każda kiedyś szanująca się firma tam ma zakłady...
chiny są bogatym krajem, a największym ich dłużnikiem jest ameryka...

Portret użytkownika mariuszek

ojoj... Zanim trzcina znowu

ojoj... Zanim trzcina znowu coś napiszesz sprawdź chocby w google jakie wynagrodzenia są w Chinach.
"gorszej bzdury nie słyszałam" no cóż chyba niewiele słyszałaś, wiedz że roczny dochód (średni) na Chińskiej wsi to około 3tys PLN, a robotnicy zarabiają około 9tys rocznie. 
W tamtym roku byłem, pracowałem przy wykopaliskach przez 3 miesiące w Chinach i nie zazdroszczę im tego twojego dobrobytu. Tak, jest grupa bogaczy ale to ułamek społeczeństwa i tylko w dużych ośrodkach miejskich, a samo państwo masz rację jest mega bogate szkoda że nie dba o ludzi.

Skomentuj