Podziemne francuskie Stonehenge może zmienić nasze postrzeganie Neandertalczyków

Kategorie: 

Źródło: Etienne Fabre/SSAC

Francuscy archeolodzy odkryli podziemny kompleks umiejscowiony we wnętrzu jaskini na południowym zachodzie Francji. Ciekawe jest jednak to, że odpowiedzialnymi za jego powstanie mieli być ludzie żyjący blisko 175 tys. lat temu. Po raz kolejny dowodzi to, że nasi przodkowie nie byli wcale tak prymitywni jak się to powszechnie uważa.

 

Struktury odnajdywane w jaskini, były zbudowane z kawałków złamanych stalagmitów poukładanych w przeróżnych konfiguracjach. Naukowcy uważają, że odpowiedzialni za te konstrukcje są jednak nie ludzie z gatunku Homo Sapiens, a raczej nasi krewni Neandertalczycy. Odkrycie to stanowi pierwszy materialny dowód na to, że dawni ludzie penetrowali podziemia naszej planety.

 

Neandertalczycy żyli w Eurazji przez setki tysięcy lat, aż do momentu gdy ok 40 tys. lat temu zniknęli oni nagle a na scenie pojawili się współcześni ludzie. Archeolodzy umożliwili nam poznanie wielu aspektów życia Neandertalczyków takich jak ich styl życia, odżywiania czy polowania, ale do tej pory nie dysponowaliśmy wiedzą na temat ich zdolności konstrukcyjnych, z racji czego uznawano, że były one dość prymitywne.

Zespół archeologów natrafił na przeszło 400 fragmentów stalaktytów i stalagmitów poukładanych w przeróżne struktury włączając w to dwie o wyraźnie owalnym kształcie. Naukowców szczególnie zaskoczył fakt, że wiele ze stalagmitów jest zabarwionych na czerwono i wyraźnie popękanych co oznacza, że były one podgrzewane w czymś na kształt prehistorycznych pieców.

 

Naukowcy wskazują również na fakt, że "pierścienie" czyli owalne struktury odkrywane w jaskini były zbudowane z kawałków skał o podobnej wielkości. Wyraźnie wskazuje to na stopień w jakim Neandertalczycy dokładnie zaplanowali tę budowę, co jak na tamten okres czasu zgodnie z obowiązującą wiedzą, nie miało prawa mieć miejsca.

Pracowniczka Uniwersytetu w Leiden Marie Soressi w reakcji na to przełomowe odkrycie skomentowała je następującymi słowami:

„Wyraźnie widać tutaj, że Neandertalczycy biorąc pod uwagę ich zdolności i umiejętności nie różnią się jakoś szczególnie od współczesnych ludzi pod względem rozwoju. Bez wątpienia jest to bardzo dziwne zachowanie i chciałabym wiedzieć jaki był cel istnienia tych konstrukcji.”

Jak więc widać, biorąc pod uwage świeżość tego odkrycia, archeolodzy nie są pewni jaki cel mógł przyświecać budowie tego podziemnego kompleksu. Pikatnerii dodaje tutaj fakt, że jest to pierwsze tego typu znalezisko na świecie, które jednocześnie prezentuje nieznaną nam do tej pory kartę z historii naszych przodków Neandertalczyków, z którymi zgodnie z częścią źródeł koegzystowaliśmy i toczyliśmy wojny.

 

W tym momencie nie trudno nie zadać sobie pytania, dlaczego inne budowle pochodzące z okresu gdy w Europie żyli Neandertalczycy nie zostały jeszcze odnalezione ? Jeśli natrafiliśmy na ślady ich bytności pod ziemią to dlaczego nie na powierzchni ? Co takiego mogło spowodować, że gatunek człowieka, który 100 tys. lat temu był zdolny do tworzenia budowli o wiele bardziej rozbudowanych niż prymitywne chaty z liści, został praktycznie zmazany z powierzchni planety ?

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika baca

neandertalczycy są przodkami

neandertalczycy są przodkami żydów... udowodnił to już dawno temu antropolog - żyd Michael Bradley w swojej książce Naród Wybrany Z Kaukazu (można wygogolwać sobie) kiedy szukał swoich korzeni...

mozna też kliknąć sobie tu:

https://www.google.fr/search?q=jews+neanderthal&rls=com.microsoft:pl-PL:IE-Address&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiumPTG6frMAhVGtRoKHTCmCS0Q_AUI...

i zobaczyć że żydzi mają tę samą halopgrupę DNA co neandertalczycy - to dowód z najnowszej epoki...

żyli na ziemi prawie pół miliona lat no i niemal wymarli bo niczego nigdy nie stworzyli... nie nadają sie do tworzenia... a poza tym nazywanie poukładanych dokokoła klepiska stalagmitów "budowlą" rodzi pytanie: czy Matiz widział kiedyś budynek...

być może Matiz żyje w ziemiance i buduje z poukładanych w kółko kamyków palenisko w okresie zimowym... wtedy to tak - wówczas to jest "budowla"... budowla na miarę możliwości Matiza i każdy neandertalczyk byłby z niego dumny widząc gwałtowny skok z epoki kości do epoki kamienia

Portret użytkownika BezimiennyBP

Jedno podstawowe pytanie.

Jedno podstawowe pytanie. Skąd przekonanie, że to właśnie dzieło Neadertalczyków? Jakie są dowody na to, by z całą pewnością zakładać, że ten "kompleks" to ich dzieło? 

 

Skomentuj