Pogromcy Smoków - Dlaczego starożytni obawiali się olbrzymich gadów?

Kategorie: 

Źródło: InneMedium

Legenda o pogromcy węża lub smoka pojawia się w różnych starożytnych mitologiach. Często były one od siebie oddzielone oceanami i tysiącami kilometrów. Nauka wierzy iż jest to jedynie symboliczna opowieść mająca zobrazować triumf bohatera nad potworną personifikacją zła która dziwnym trafem zawsze przybiera postać węża lub smokiem. Motyw ten można znaleźć w mitach różnych kultur, w tym greckiej, nordyckiej, mezopotamskiej, chińskiej i mezoamerykańskiej. Czy kryje on jakąś nieznaną tajemnicę?

 

W mitologii greckiej bohater Perseusz wyrusza na niebezpieczną wyprawę, aby zabić przerażającą Gorgonę Meduzę, której włosy składają się z jadowitych węży. Uzbrojony w lustrzaną tarczę, skrzydlate sandały i miecz, Perseusz ścina Meduzę, ostatecznie wykorzystując jej odciętą głowę jako broń przeciwko innym wrogom. W mitologii nordyckiej bohater Sigurd,mierzy się z potężnym smokiem Fafnirem zyskując dzięki temu zdolność rozumienia języka ptaków i ogromne bogactwo oraz mądrość.

 

Cofając wskazówkę czasu nieco dalej, legendy mezopotamii opowiadaja o sukcesie boga Marduka, który konfrontuje się z potwornym wężem Tiamat, reprezentującym pierwotny chaos. Marduk angażuje się w zaciekłą bitwę, ostatecznie pokonując i zabijając Tiamat, ustanawiając porządek we wszechświecie. W cywilizacjach mezoamerykańskich bóstwo Quetzalcoatl konfrontuje się natomiast z wężowym bogiem Quetzalcoatlusem. Ta epicka bitwa symbolizuje odwieczną walkę dobra ze złem, w której Quetzalcoatl ostatecznie pokonuje wężowe bóstwo.

W mitologii chińskiej bohater Huangdi, znany również jako Żółty Cesarz, walczy z mitycznym dziewięciogłowym smokiem Chi You. a mity ludów słowiańskich opowiadają o epickiej walce Peruna z Welesem, występującym pod postacią powietrznego żmija. Europejczycy, po dziś dzień znają opowieści o Świętym Jerzym i jego heroicznej batalii ze smokiem. Ta legendarna opowieść była neizwykle celebrowana w europejskim folklorze i średniowiecznej literaturze. Japońska mitologia zawiera z kolei legendę o Yamata no Orochi, przerażającym ośmiogłowym smoczym stworzeniu. Susanoo, bóstwo Shinto, walczy z bestią, aby ochronić wioskę i ostatecznie zwycięża dzięki sprytnej taktyce i boskiej pomocy.

 

Wspólnym wątkiem tych legend jest symboliczna walka między bohaterską postacią a potężnym wężem lub smokiem, często reprezentującym chaos, zło lub pierwotne siły natury. Zwycięstwo bohatera oznacza triumf porządku, cnoty i cywilizacji nad chaosem i złem. Skąd jednak bierze się ta zagadkowa fascynacja olbrzymimi gadami? Czy w przeszłości zachowały się jakieś stworzenia, które dały początek legendom o smokach?

Trwała obecność mitu o pogromcach smoków w wielu starożytnych kulturach może oznaczać iż dążenie do heroizmu i triumfu w obliczu przeciwności losu jest dla ludzi wartością uniwersalną. Nie sposób jednak nie zastanowić się nad tym czy w dalekiej przeszłości nie doszło do incydentu który sprowokował pojawienie się tak wielu legend na co by nie było niemal identyczny temat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj