Pojawienia się ludzi na Marsie można się spodziewać w ciągu 10 lat

Kategorie: 

Źródło: AI

Za 10 lat ludzie będą mogli wylądować na powierzchni Marsa. Opinią tą podzielił się założyciel amerykańskiej firmy z branży aeronautycznej SpaceX Elon Musk.

 

Czy to realne aby za 10 lat człowiek wylądował na Marsie? Okazuje się, że tak, ponieważ już teraz trwają intensywne prace w kierunku realizacji misji załogowych na Marsa przez różne agencje kosmiczne, w tym NASA, SpaceX i ESA.

 

NASA planuje wysłanie załogowych misji na Marsa w ramach programu Artemis, a SpaceX opracowała projekt rakiety i statków kosmicznych, które mają umożliwić przelot i lądowanie na Czerwonej Planecie. Jednakże, czy uda się to zrealizować w ciągu 10 lat zależy od wielu czynników, w tym od postępu technologicznego, finansowania oraz problemów natury technicznej i bezpieczeństwa, jakie pojawią się na drodze do osiągnięcia tego celu.

„Muszę przyznać, że jestem optymistą” – stwierdził Musk na Twitterze.

Zakłada on, że możliwe jest lądowanie ludzi na Marsie nawet za pięć lat. Firma Muska, SpaceX opracowuje już statek kosmiczny wielokrotnego użytku o nazwie Starship, któy jest stworzony specjalnie do lotów na Marsa. Może on pomieścić nawet 100 osób. Prototypy statku wykonały już loty próbne z powrotem na Ziemię. Spośród wszystkich testów w locie tylko ten, który przeprowadzono w maju 2021 roku, przeszedł bez zniszczenia urządzenia.

 

Starship to superciężka rakieta nowej generacji, w pełni wielokrotnego użytku, z dwoma stopniami zdolnymi do lądowania na powierzchni. Jego główną cechą powinna być możliwość wyniesienia na orbitę 100 ton ładunku na statku zintegrowanym z górnym stopniem, a także tankowania tego statku za pomocą tankowców z paliwem ze zmodyfikowanych górnych stopni.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

"Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli" (z domu niewoli, o której sami tak dbacie, by się nie nawrócić) Jezus Chrystus

Skomentuj