Pojawiły się dowody na to, że chiński cesarz aktywnie poszukiwał eliksiru nieśmiertelności

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Chińscy archeolodzy odkryli, że pierwszy cesarz zjednoczonych Chin Qin Shi Huang (259-210 p. n. e) nakazał szukać w całym kraju eliksiru nieśmiertelności. Według agencji informacyjnej Xinhua, naukowcy doszli do takiego wniosku, analizując 48 drewnianych tabliczek z dekretem cesarza i odpowiedziami lokalnych władz.

 

Qin Shi Huang został władcą królestwa Qin w wieku 13 lat. W wieku 38 lat podbił pozostałe sześć królestw na terytorium wewnętrznym (lub rdzennym) Chin i założył pierwszą dynastię władców zjednoczonego kraju. Cesarz zasłynął rozkazem wzmocnienia i uzupełnienia Wielkiego Muru Chińskiego, który chronił kraj przed nomadami z północy. Setki tysięcy ludzi zostało zmuszonych do zaangażowania się w budowę. Ponadto, na polecenie Qin Shi Huang, wykopano kanał między dopływami największych rzek południowych Chin - Jangcy i Rzeki Perłowej.

 

Chiński władca chciał żyć wiecznie, szukając eliksiru nieśmiertelności. W tym celu wysłał wyprawy na wyspy Morza Wschodniego i trzykrotnie odwiedził wyspę Zhifu, na której podobno znajdowała się góra nieśmiertelności. W ciągu ostatnich 10 lat swojego panowania Qin Shi Huang nieustannie odbywał inspekcje w całym kraju, podczas których poszukiwał uzdrowicieli i magów, znających przepisy na specyfik chroniący od śmierci. Według jednej wersji, cesarz zmarł zatruty rtęcią, która była częścią „eliksiru nieśmiertelności", opracowanego przez lekarzy sądowych.

 

W 2002 roku w opuszczonej wiosce w prowincji Hunan znaleziono 36 tys. drewnianych tabliczek z dokumentami związanymi z polityką, gospodarką i kulturą. Pochodzą one z czasów panowania Qin Shi Huang i jego spadkobierców (222-208 p. n. e). Naukowcy z Instytutu Archeologii w Hunan odczytali 48 z nich. Wszystkie dotyczyły tematów medycznych. Badacze znaleźli w nich dekret cesarza, skierowany do lokalnych władz w całym kraju, z nakazem poszukiwania eliksiru nieśmiertelności. Według archeologa Zhanga Chunlonga dokument dotarł do odległych wiosek i obszarów przygranicznych. I tak na przykład ludzie z wioski Dusjan w centralnej części kraju odpowiedzieli, że jeszcze nie znaleźli leku, ale nadal go szukają. Z kolei mieszkańcy ze wsi Lanja, która znajdowała się na wschodnim wybrzeżu kraju, wysyłali zioła z miejscowych gór.

 

Według Chunlonga, rozkazy Qin Shi Huang przyczyniły się do stworzenia złożonego systemu opieki zdrowotnej i towarzyszącej mu dokumentacji. Dzięki temu powstały metody leczenia, które były stosowane długo po śmierci cesarza. Ludzie w tamtych czasach słynęli z palenia ziół, akupunktury i przyjmowania leków doustnie. Lekarze mieli prawo leczyć pacjentów tylko na polecenie władz i byli zobowiązani do zapisywania szczegółów leczenia w oficjalnych dokumentach. W ubiegłym roku archeolodzy odkryli w centralnym Chinach najstarszy imperialny kompleks rytualny, tzw. Ołtarz Nieba, który pochodzi z czasów panowania Qin Shi Huang. W takich kompleksach cesarze (Synowie Nieba) modlili się do swojego „Ojca i Wiecznego Niebieskiego Nieba” oraz składali ofiary, potwierdzając zasadność swoich rządów.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
loading...

Komentarze

Skomentuj