Pokazano nagranie zatopionego Titanica w rozdzielczości 8K

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Naukowcom udało się uchwycić zatopiony wrak Titanica w bardzo wysokiej rozdzielczości. Film został wydany przez OceanGate Expeditions na swoim kanale YouTube.

 

Zespół naukowców podczas ośmiodniowej misji był w stanie szczegółowo uchwycić stan zatopionego statku za pomocą łodzi podwodnych, kamer o wysokiej rozdzielczości i sonaru 3D. Tak więc szczegółowo opisano szereg cech statku - dziób, lewą kotwicę, ogromny łańcuch kotwiczny i iglice z brązu.

„W tych oprawkach widzimy nowe szczegóły. Na przykład nigdy nie widziałem nazwy producenta kotwic Noah Hingley & Sons Ltd. na kotwicy na lewej burcie. Badałem wrak od dziesięcioleci i wykonałem kilka nurkowań i nie przypominam sobie żadnego innego obrazu pokazującego ten poziom szczegółowości” – powiedział ekspert OceanGate Expeditions Titanic i weteran nurka Rory Golden.

Podczas wyprawy zauważono, że dni pozostałego na dnie wraku statku są policzone. Titanic jest szybko niszczony przez rdzę, sól morską, bakterie i roje stworzeń głębinowych. Przedni maszt i pokład rufowy już się zawaliły. Zniknęło też bocianie gniazdo, zawaliła się sala gimnastyczna przy frontowych schodach. Naukowcy uważają, że dziób statku wkrótce się zawali.

„Obecność ekspertów na pokładzie statku podwodnego Titan podczas naszego nurkowania pozwala im ocenić miejsce wraku poprzez bezpośrednią obserwację, pokierować naszym badaniem różnych cech wraku i kontynuować badanie za pomocą zdjęć” – powiedział prezes OceanGate Expeditions Stockton Rush.

Przypomnijmy, że w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 na Północnym Atlantyku zatonął liniowiec Titanic. Stało się to po zderzeniu z górą lodową podczas pierwszego lotu z angielskiego Southampton do Nowego Jorku. W wyniku incydentu zginęło co najmniej 1500 pasażerów, a wrak statku zatonął 740 kilometrów od Nowej Fundlandii na głębokości około 4000 metrów. Szczątki statku zostały odkryte w 1985 roku przez ekspedycję Roberta Ballarda.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj